Oskarem se nemusí chlubit jen filmové hvězdy. Pyšnit se s ním mohou i děti z děčínské ZŠ Kamenická. Mají ekologického Oskara za své prvenství v soutěži E.ON. ENERGY GLOBE AWARD ČR 2010. Kromě krásné sošky škola za projekt Separační komando v kategorii mládež získala i finanční odměnu 300 tisíc korun.

„Sám jsem na vyhlášení výsledků soutěže do Brna nejel, ale byl jsem přesvědčený, že vítězství má škola v kapse. Děláme tu spoustu užitečných věcí a prvenství jsme si určitě zasloužili,“ tvrdil Vratislav Zdeněk Číla z deváté třídy.

Zisk nádherné sošky ekologického Oskara potěšil i další kluky a děvčata, kterým není lhostejné, jestli jsou na škole poházené papíry a nebo v koších s běžným odpadem končí plasty či jiné druhotné suroviny, které se dají dalším zpracováním ještě zužitkovat.

„Záleží nám na tom, aby tady bylo čisto. Naše činnost ale nespočívá jen v jakémsi třídění odpadů, pro které máme na škole separační hnízda. Snažíme se k ochraně životního prostředí a ekologickému chování vést i mladší spolužáky z prvního stupně,“ připomněl významnou součást práce komanda Václav Kumpf, který se chce stát truhlářem.

„Vůbec nelituji, že jsem se do téhle činnosti zapojil. Je to určitě dobrá věc,“ pochvaloval si aktivity v ekologickém kroužku Mojmír Skřivan, další žák deváté třídy.

Na třídění odpadů záleží i děvčatům. V separačním komandu jich působí hned několik.

„Myslím, že i mladší školáci se tady učí pořádkumilovnosti. Pro mne osobně je tohle počínání i vkladem do života. Až jednou budu mít vlastní děti, povedu je samozřejmě k ohleduplnosti k životnímu prostředí a ochraně přírody. Nemůžeme si ji přece ničit,“ zamyslela se Marie Šulová z osmé třídy. Souhlasně přikyvovala i její spolužačka Tereza Válová.

„Samozřejmě důležité je, abychom netřídili odpady jen ve škole, ale i doma. Myslím, že v naší rodině se to docela daří,“ dodala. Obě dívky se netajily ani tím, jak je štve, když vidí třeba na autobusových zastávkách mnohé dospělé, kteří si vůbec nedělají starosti s tím, kam zmuchlaný papír nebo nedopalek cigarety odhodí.

Separační komando pracuje na ZŠ Kamenická už čtvrtým rokem. Nemalou zásluhu na úspěšné činnosti má učitel Jiří Andrlík.

„Já si těch zásluh moc nepřipisuji. Jen jsem viděl, že děti zajímá problematika ekologie v běžném vyučování. Školáci se pro možnost zapojit se do nějakého projektu nadchli. Ten počáteční rozjezd byl trošku pomalejší, ale postupně přibývali další a další zájemci. I když starší děti z devítek budou odcházet jinam, o pokračovatele projektu obavy nemám. Do komanda se postupně zapojují další děti ze šestých tříd,“ poznamenal učitel Andrlík.

Škola se raduje nejen z ekologického Oskara, ale vítaným bonusem za vítězství v celorepublikové soutěži je i částka tří set tisíc korun.

„Předpokládám, že asi dvě třetiny z obdržené sumy zužitkujeme na zateplení přístavby školy výměnou oken. Zbytek peněz využijeme na pořízení další nové vybavenosti. Chceme totiž vedle větších separačních hnízd na chodbách zřídit i třídící kouty v jednotlivých třídách,“ plánoval využití získané finanční odměny ředitel školy Jaroslav Skála.