Autobusy pojedou v sobotu i po patnácté hodině – pokud to situace dovolí. Rozhodla o tom včera odpoledne bezpečnostní rada na svém mimořádném jednání. Zřejmě i pod tlakem stížností obyvatel města a zájmu médií tak padlo původní rozhodnutí, že město zůstane řadu hodin bez hromadné městské dopravy.

ROZHOVOR S JEDNÍM Z POŘADATELŮ POCHODU ZDE >>>

„Ať nám mluvčí magistrátu vysvětlí, proč nemají jezdit ani linky mimo centrum (12, 5),“ zlobil se v mailu redakci například čtenář K. Dlouhý.

Původně vedení města oznámilo, že po celý den nepojedou trolejbusy, protože na základ žádosti policie i hasičů bude vypne trolejové vedení. Nahradit je měly autobusy s tím, že budou na linkách jen do 15.30 hodin a pak pravděpodobně vyjedou až v neděli ráno. Deník má k dispozici názor právníka, že tím mohl magistrát překročit své pravomoci:

„Obecná doprava jako veřejná služba se dá omezit, musí k tomu být velmi vážný důvod – mobilizace, epidemie, živelná pohroma,“ uvedl právník Jak Michalec. „Pochod organizovaný politickou stranou nebo skupinou, i když pro některé nepříjemnou, není důvodem, aby byla veřejná šlužba zastavena. Tím spíše, že akce je povolená soudem,“ doplnil.

VEŠKERÉ OBCHODY ZABEDNILI - ČTĚTE ZDE >>>

O vyjádření Deník požádal také ministerstva vnitra a dopravy. Jednoznačná odpověď ale nepřišla.

MHD bude v sobotu jezdit podle obvyklého jízdního řádu, po půl čtvrté pak podle vývoje situace. „ Situace bude během soboty neustále monitorována a pro aktuální informaci o provozu MHD volejte, prosím, bezplatnou linku 800 100 613, která bude v provozu od 8 do 24 hodin,“ obrací se na obyvatele a hsty města mluvčí magistrátu Milan Knotek.

Co se bude zítra v Ústí dít nikdo nedokáže odhadnout. Policie má signály, že se sem chystají rkomě navionalistů také levicoví radikálové, nic konkrétního ale nechce sdělit. Ani počty nasazených mužů. Podle dosavadních infomrací Deníku to mají být stovky těžkooděnců, vrtulníky a další bezpečnostní složky. Čeští policisté spolupracují s německými kolegy, protože nejvíc cizinců by mělo přijet do Ústí právě z této země.

V centru města budou v sobotu zavřeny instituce i většina obchodů a restaurací. Značná část z nich se rozhodla chránit výlohy.

„Budeme mít zavřeno. Ve výlohách máme bezpečnostní fólie, proto by měly být chráněny proti rozbití. Ale pro jistotu bude v sobotu uvnitř lékárny strážný z bezpečnostní agentury,“ sdělil třeba Miloslav Buchta, vedoucí lékárny V Jirchářích. Podobná situace je i v sousední prodejně masa a uzenin. K TÉMATU >>>

Někteří ale nechtějí provozovnu uzavírat. „V Barborce bude otevřeno, nebudeme před nikým uhýbat,“ uvedl Miroslav Suchý, vedoucí. Otevřeno bude i květinářství. Stejně tak nezavře pro hosty restaurace Maha4All na Masarykově třídě.

Včera také nechal magistrát vylepit po centru plakátky s výzvou, aby obyvatelé raději odejli z města. Primátot města Jan Kubata už před několika dny vyzval lidi, aby tak ukázali, že tu nacionalisty nechtějí. „Ukažme jim záda,“ požádal veřejnost.

Včera už také iniciativa Ukažme (neo)nacistům záda začala vylepovat první plakáty podél trasy pochodu. Říkají tomu Ulička hanby.