Bc. Robert Ferenc. Tak se podepsal předseda Romského sdružení Čačipen například na dopis určený ministru pro lidská práva Jiřímu Dienstbierovi. Redakce má tento dopis k dispozici. V dopise si stěžoval na poměry na krásnolipské základní škole. Problém ale může být v tom, že vysokoškolský titul Ferenc prý užívá neoprávněně.

„Mohu potvrdit, že policie prověřuje oznámení týkající se padělání a pozměnění veřejné listiny," uvedla policejní mluvčí Petra Trypesová. Oznámení se má týkat čtyřiačtyřicetiletého muže. Podle věku by se tedy mohlo jednat právě o předsedu sdružení Čačipen.

Vyjádření Roberta Ference se redakci získat nepodařilo. Několikrát telefon údajně zvedl jeho bratr s tím, že si Robert Ferenc zapomněl telefon doma. Později jej pak už nezvedal vůbec nikdo.

Podle informací Deníku se na policii obrátili pracovníci úřadu práce, kde se měl údajně nepravým diplomem prokazovat.

Na diplomu z Univerzity Karlovy, který má potvrzovat dokončení vysokoškolského vzdělání, je datum 26. června 2014 a podpisy rektora Václava Hampla a děkana Michala Stehlíka.

Podle dostupných údajů ale v tu dobu již ani jeden z nich ve své funkci nebyl. Oba dva totiž skončili ve svých funkcích k poslednímu lednovému dnu 2014.

Milionové dotace pro Čačipen

Robert Ferenc šéfuje dlouhé roky občanskému sdružení, kterému se podařilo získat na nejrůznějších dotacích několik milionů korun. Z velké části byly peníze určené na začleňování Romů do většinové společnosti nebo na prevenci kriminality.

Během svého fungování uspořádal Čačipen řadu akcí.

Přitom možné zfalšování vysokoškolského diplomu 
s titulem bakaláře, za které mu v případě sdělení obvinění a
odsouzení hrozí až tři roky ve vězení, není první případ, kdy se o Roberta Ference zajímá policie. Má s ní již poměrně bohaté zkušenosti, většinou spojené s drogovou kriminalitou.

Například loni v září si pro Ference přišli do jeho domu 
v Krásné Lípě policisté 
v kuklách.

„Původně jsme měli informace, že je v domě, ve kterém byla provedena domovní prohlídka, umístěna varna. To se ale nepotvrdilo," uvedla tehdy Petra Trypesová.

Drogy a zásahovka v Krásné Lípě

Přesto si z domu v Krásné Lípě kriminalisté odvezli s sebou Roberta Ference a další dva muže. Během policejního zásahu mělo údajně nedaleko domu celou akci sledovat v luxusní audině několik Vietnamců.

Ti jsou v poslední době proslulí především tím, že ve velkém pěstují marihuanu a vaří pervitin.

Obviněný ředitel krásnolipského Čačipenu ale jakoukoliv vinu popírá.

„Ještě teď jsem v šoku. Nic 
u mne nenašli. Nevím, jak na něco takového přišli, žádné drogy jsem neprodával," tvrdil před rokem Deníku Robert Ferenc.

Podle informací Děčínského deníku se ale nemělo jednat o jeho první střet se zákonem na poli drogové problematiky. Před časem měl být Ferenc přistižen, jak řídí pod vlivem drog.

Spolupráce 
s městem skončila

Romské sdružení Čačipen se zaměřuje především na práci 
s dětmi. V počátcích spolupracovalo také přímo s krásnolipskou radnicí.

„Měli jsme s nimi určité problémy, byly tam i neproplacené faktury," vysvětloval tehdy současný starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

Jedním z důvodů, proč Krásná Lípa přestala s Čačipenem spolupracovat, je i to, že provozuje vlastní komunitní centrum Kostka, jehož služby se mnohdy kryly s těmi Čačipenu.

„Navíc jsme neměli záruku kvality tak, jako ji máme 
v Kostce," dodává Kolář.

Město navíc nejrůznější dotační úřady dlouhodobě upozorňovalo na možné nesrovnalosti okolo Čačipenu.