Vrchol Jedlové se skrývá pod sněhem, stejně tak úpatí turisty vyhledávané hory v Lužických horách. Vleky přesto stále stojí a lyžaři si mohou dát nanejvýš něco na zahřátí v restauraci u vleku. „Napadlo 15 centimetrů čerstvého prašanu, ale nemá to žádný základ. Takže zatím otevřít nemůžeme,“ řekla v pátek odpoledne Simona Scholzová ze sportovního areálu na Jedlové.

Právě kvůli chybějící podkladové vrstvě se tu nemohli pustit ani do úpravy sjezdovek. „Ideální by bylo, kdyby nám jako základ zůstal těžký a mokrý sníh, který napadl loni v prosinci. Ten ale roztál, a tak si musíme zatím počkat,“ dodala Scholzová.

JEDNOU TOLIK SNĚHU

Pokud vše půjde dobře, mohli by se první lyžaři svézt po svazích Jedlové příští týden. Vše ale záleží na počasí. Nesmí přijít žádná výraznější obleva a zároveň musí připadnout dostatek sněhu. Na Jedlové by jej potřebovali ještě nejméně jednou tolik, nyní je tam přibližně 15 až 20 centimetrů bílé pokrývky. Během tohoto týdne sportovní areál avizoval, že by se mohlo začít jezdit už v pátek při večerním lyžování. To ale nakonec přírodní podmínky neumožnily.

Také v Horním Podluží by mohli první sjezdaři vyjet příští týden. „Zatím zasněžujeme dva dny, při současných teplotách budeme potřebovat dalších minimálně čtyři až pět dnů, abychom měli na sjezdovce dostatek sněhu,“ řekl starosta Horního Podluží Petr Hoření. Hornopodlužské sjezdovce tak nepomohlo ani to, že má výkonná sněžná děla. Kvůli vysokým teplotám je zde totiž dříve nemohli použít. A ani nyní nejedou na plný výkon.

„Muselo by výrazně přituhnout, abychom je mohli pustit naplno,“ dodal Hoření s tím, že i v Horním Podluží by potřebovali ještě jednou tolik sněhu. Vodu na výrobu sněhu vedou přibližně dva kilometry dlouhým potrubím z rybníku Světlík. Vyhnuli se tak potřebě vybudovat další umělé nádrže.

Právě sněžná děla jsou pro Horní Podluží velkou výhodou. Stačí totiž, aby začalo mrznout, a mohou začít vyrábět sníh. To na Jedlové jsou odkázáni pouze na sníh přírodní. „Loni jsme nejezdili ani jeden den, o rok dříve to bylo jen několik málo dnů,“ přiblížila problémy areálu bez sněžných děl Simona Scholzová.

Na Jedlové se snaží o vybudování umělého zasněžování už řadu let. Naráží ale na to, že jsou v chráněné krajinné oblasti. Pokud vše dobře půjde, chtěli by zde postavit sněžná děla během příštích několika let. Areál na Jedlové tak v posledních letech sází především na letní aktivity. Vybudoval obří houpačku, nabízí sjezdy na kárách, vybudoval lanové centrum. Přesto však na lyžování na Jedlové nemohou zapomenout generace lyžařů z Děčínska a Šluknovska.

Kdy přesně se vleky na Jedlové a v Horním Podluží spustí, zveřejní oba areály na svých webových a facebookových stránkách. Jedlová má na internetu i webové kamery, na kterých se může kdokoli přímo do oblíbeného areálu kdykoli podívat.