Houbaři na Děčínsku se radují, ale lékařům rostou vrásky na čele. V lesích opět číhá nebezpečí v podobě klíšťat, lidé jsou nezodpovědní a očkování proti klíšťové encefalitidě stále podceňují.
„Zatím jsem zaznamenali jen jeden případ s podezřením na klíšťovou encefalitidu, výsledky lékařského vyšetření ještě neznáme,“ uvedla Lenka Šimůnková z hygienické stanice v Děčíně. Lymskou boreilózou se nakazilo už sedmnáct lidí z Děčínska. Klíšťata přenášející boreliózu se nachází na celém území Děčínska. Ohnisky výskytu encefalitidou infikovaných klíšťat jsou lokality v okolí Boletic, Chmelník, údolí Ploučnice až do Benešova a na druhé straně Labe Letná a Popovický vrch. Šluknovsko ohroženo není. „Lidé by neměli podceňovat očkování, to se dá provádět v průběhu celého roku. Opatrní by měli být hlavně lidé pracující v lese a zahrádkáři,“ dodala Šimůnková. Očkovací látka je účinná čtrnáct dnů po druhé očkovací dávce. „Klíšťata sice sají jen jednou za rok, ale po zimě jsou hladová,“ ukončila Šimůnková.
Vakcinaci lidé neustále podceňují. Pokud už se pro ni rozhodnou, očkují raději své děti, než sebe. Podle děčínského praktického lékaře Tomáše Miliče hrají velkou roli peníze. Jedna dávka stojí přibližně pět set padesát korun, potřeba jsou tři. Očkování není hrazeno ze zdravotního pojištění. „Lidé, kteří pracují v lese se očkovat nechají, horší je to u lidí, kteří se do volné přírody dostanou například jen o víkendu, ale ani ti by riziko podceňovat neměli,“ upozornil Milič. Pokud někomu nestačí na očkování celé rodiny peníze, tak lékaři radí, aby se nejdřív očkovali dospělí. Průběh onemocnění je u nich horší. „Klíšťat se bojím, ale očkovat jsem se nenechala, je to příliš drahé. Uvažovala bych o něm v případě, že by ho hradila pojišťovna,“ řekla Jaroslava Matyášová z Děčína.
Lymská borelióza je typické onemocnění přenosné ze zvířete na člověka. V přenosu se uplatňují především klíšťata, vzácněji i jiný krev sající hmyz. Prvním příznakem onemocnění je šířící se červená skvrna. Objevují i horečky, bolesti svalů, únava. Pokud onemocnění zůstává neléčeno, tak postihuje nervovou soustavu, srdce či klouby.
Hlavní přenos klíšťové encefalitidy je přes infikovaná klíšťata. Existuje i přenos skrz tepelně neupravené kozí či ovčí sýr a mléčné výrobky. Relativně účinnou prevencí je očkování. Nemoc může mít podobu jen lehkých bolestí hlavy a zvýšené teploty nebo těžký průběh spojený s prudkými bolestmi hlavy, vysokými horečkami, dezorientací, poruchami motorické koordinace atd. Při těžkém průběhu může dojít k úmrtí nebo k dlouhodobějším či doživotním následkům v podobě ochrnutí.
Lidé by neměli ochranu proti klíšťatům podceňovat ani u zvířat. Obě nemoci jsou totiž infekční a přenosné na psy, kočky i hospodářská zvířata. „V minulosti jsme měli pacienta, který se klíšťovou encefalitidou nakazil z kozího mléka,“ zavzpomínala Šimůnková.
Psy a kočky je možné před klíšťaty chránit například protiparazitními obojky či spreji, psy je možné také očkovat, ale pouze proti borelióze. Vakcína vyjde na přibližně pět set korun. „Borelióza je u psů i častým důvodem vzniku neurologických problémů, například vzniku epilepsie,“ upozornil děčínský veterinář Martin Hanzlík.