Vlky jdoucí za sebou se povedlo zachytit na fotopast dobrovolníkům a pracovníkům Hnutí Duha během takzvaných Vlčích hlídek ve východní části Lužických hor. Vlci mají ale teritoria velká i 200 kilometrů čtverečních, a tak je více než pravděpodobné, že se stejná smečka pohybuje i na Děčínsku.

„To, že se chráněným šelmám v Lužických horách zalíbilo, potvrdila i zima na přelomu let 2018 a 2019, kdy se podařilo Vlčím hlídkám zmapovat přítomnost alespoň tří zvířat. V únoru 2019 však jednoho z těchto vlků srazil automobil poblíž České Kamenice. Šlo o dospělou vlčici, jejíž pitva potvrdila onemocnění prašivinou a rovněž prokázala, že samice se s největší pravděpodobností v předchozím roce rozmnožovala,“ uvedla koordinátorka Vlčích hlídek Hnutí Duha Kristýna Fridrichová.

Během loňského roku se pak už hlídkám nepodařilo získat informace o dalším možném rozmnožování vlků v Lužických horách. „O to větší překvapení přinesla letošní zima, kdy se na záznamech z fotopasti podařilo zachytit za sebou čtyři různé vlky,“ dodala Fridrichová.

I Správě Národního parku České Švýcarsko se daří zaznamenávat vlky. Fotopast naposledy zachytila naráz dvě tyto šelmy. „K nám z Lužických hor zasahují dvě vlčí skupiny. Jedna od severu k Brtníkům do oblasti Kyjovského údolí a druhá skupina se pohybuje mezi Jetřichovicemi a Srbskou Kamenicí a právě ta má tendenci se pohybovat hlouběji do Lužických hor,“ řekl mluvčí parku Tomáš Salov.

„K této skupince přináležela i samice, kterou přejeli u České Kamenice,“ doplnil mluvčí správy parku.

Národní park je tak pravděpodobně na rozhraní minimálně dvou teritorií vlčích skupin.

Vlk obecný se do Českého Švýcarska vrátil po více než 250 letech. V roce 2012 se ho v širším regionu podařilo zaregistrovat u Lobendavy, kam se díky rozsáhlým teritoriím rozšířil ze sousedního Saska. Výskyt přímo na území Národního parku České Švýcarsko se poprvé podařilo doložit na konci roku 2016. Od jara 2017 se zde vlci vyskytují pravidelně. O tom svědčí opakované nálezy otisků stop, trusu, snímky z fotopastí a velmi výjimečně i přímá pozorování. Vlci jsou totiž velmi plaší a je takřka nemožné pozorovat je.