„Nejeli jsme tam s tím, aby nám řekli, že přebírají Lužickou nemocnici a kdy se tak stane. Chtěli jsme jen slyšet, jakým způsobem zajistí zdravotní péči na Šluknovsku. A to jsme bohužel neslyšeli,“ řekl po jednání s představiteli kraje a Krajské zdravotní v Ústí nad Labem rumburský starosta Lumír Kus.

Problémy Lužické nemocnice se budou příští týden ve čtvrtek zabývat na svém jednání zastupitelé. Projednávat budou úhradu loňské více než padesátimilionové ztráty a finanční plán pro letošní rok. Ten počítá s nanejvýš 36 miliony korun, což by na provoz nemocnice stačilo do září.

„Nálada v zastupitelstvu podle mých informací není vyloženě negativní. Ale nejspíše to dopadne tak, že nepřijmeme žádné usnesení. V tu chvíli bude muset začít konat představenstvo nemocnice,“ připomněl Kus.

Dalším krokem, který bude muset bezprostředně následovat, je vyhlášení insolvence nad Lužickou nemocnicí. To sice nemusí znamenat okamžitý konec největšího zdravotnického zařízení v regionu, ale přesto můžou velmi brzy začít jezdit pacienti ve velkém do okolních nemocnic.

Nový seriál Naše školka
Naše školka: Ve středu představíme děti z děčínské MŠ Bělá

Kolem Lužické nemocnice totiž už krouží personalisté z jiných zdravotnických zařízení, kteří lákají zaměstnance z Rumburka. „Pracovní nabídky dostala už řada zaměstnanců. Je tak možné, že se nemocnice rozloží zevnitř,“ připustil starosta Kus.

Spolu s ním vyrazili na jednání do Ústí i zástupci Sdružení pro rozvoj Šluknovska zastřešujícího obce z regionu. „Dopadlo to tak, jak jsme čekali. Nevím, co by se nyní mohlo stát, aby rumburská nemocnice dál fungovala. To už je čekání na zázrak,“ pokrčil rameny starosta Krásné Lípy a předseda SPRŠ Jan Kolář. Starostové z výběžku se kromě kraje obrátili opět na ministra zdravotnictví Adama Vojtěch a premiéra Andreje Babiše. Odpovědi se zatím nedočkali.

Pokud by se rumburská nemocnice opravdu zavřela, znamenalo by to pro pacienty velké komplikace. Nejbližší plnohodnotný špitál je totiž v Děčíně nebo v České Lípě, což je z mnoha míst Šluknovska více než 50 kilometrů. Potíže by to znamenalo pro záchrannou službu, jež by musela posílit výjezdové stanice v Rumburku a v České Kamenici. Tedy stejně, jako nedávno při dočasném uzavření Lužické nemocnice.

Zařízení se topí v problémech několik let. Město její rostoucí ztrátu ve výši desítek milionů každý rok sanuje na úkor ostatních investic. Kromě finančních těžkostí se potýká s nedostatkem zaměstnanců, jejichž počet je na některých odděleních na hraně udržení provozu.

Požár domu v Rudolfově ulici v Bynově.
Cigareta v Bynově zapálila matraci, muž se nadýchal kouře