Jediným vlastníkem zadluženého zařízení je stále Rumburk. K převzetí špitálu Krajskou zdravotní prozatím nedošlo, a tak představenstvo Lužické nemocnice požádalo soud o jmenování insolvenčního správce. Podle vedení špitálu nemusí úpadek nutně znamenat konec zdravotní péče v Rumburku, v insolvenci může fungovat dalších několik let.

„Ohledně fungování nemocnice to zatím nic neznamená. Další postup už ale bude muset být koordinován s insolvenční správkyní. Na toto téma jsme s ní zatím nejednali, v dohledné době jednání proběhne. My se snažíme zachovat provoz, tímto směrem jdeme dál,“ uvedl ředitel Lužické nemocnice a polikliniky v Rumburku Petr Dubravec.

Ani podle starosty Rumburku Lumíra Kuse se zatím nic nemění. „Dále budeme jednat s Krajskou zdravotní a chceme do toho zapojit insolvenčního správce,“ informoval starosta. Městská nemocnice se potýká s dluhy. Její loňská ztráta je více než 52 milionů korun. Dodavatelům a pojišťovnám navíc dluží téměř 40 milionů.

Zaměstnanci nemocnice v minulosti avizovali, že pokud spadne špitál do insolvence, začnou podávat výpovědi. To se ale nyní podle ředitele neděje. Informace o převzetí nemocnice insolvenční správkyní je však čerstvá. Výpověď už dříve podalo podle předsedy představenstva Karla Schäfera sedm zaměstnanců, celkem jich má špitál na plný úvazek zhruba 230. Pro provoz nemocnice je však postoj zaměstnanců rozhodující.

Kvůli dovoleným i z personálních důvodů je nyní provoz nemocnice omezený. Od 16. srpna do 2. září bude navíc kompletně uzavřené chirurgické oddělení.

Lužická nemocnice zajišťuje zdravotní péči pro 55 tisíc lidí na Šluknovsku. Právě kvůli obavám, že by se uzavření mohlo týkat nejen jednoho oddělení, ale celé nemocnice natrvalo, lidé ze Šluknovska už podruhé demonstrovali, sešli se nedávno na náměstí v Rumburku.

Krajská zdravotní, pod kterou spadá děčínská, ústecká, mostecká, teplická a chomutovská nemocnice, je na případ úplného uzavření rumburské nemocnice připravena. „V případě zavření máme plán, že budeme zajišťovat péči prostřednictvím děčínské a ústecké nemocnice, kde jsou už připravena lůžka,“ řekl předseda představenstva Krajské zdravotní Jiří Novák.