Pouze čtyři zastupitelé Rumburku zvedli na svém úterním jednání ruku pro úhradu loňské ztráty zdravotnického zařízení. Deset zastupitelů bylo proti, zbývající čtyři z osmnácti přítomných se zdrželi.

„Nemáme žádnou záruku, kdy by nemocnici případný zájemce převzal. Bylo by možné, že bychom peníze schválili a termín převzetí by se opět posunul,“ vysvětloval po nejdůležitějším hlasování rumburského zastupitelstva posledních let starosta Lumír Kus.

Ve středu tak zasedne valná hromada, která doporučí představenstvu podat kvůli předlužení nemocnice insolvenční návrh. Podle předsedy představenstva Karla Schäfera podají návrh na insolvenci s konkurzem, nebude tak možné spoléhat na reorganizaci. Insolvence neznamená automaticky konec společnosti. Insolvenční správce ji může následně během řízení provozovat, pokud na to jsou finance. Do nemocnice by měly chodit v pravidelných zálohách úhrad od zdravotních pojišťoven.

Mnohem větším problémem jsou v tuto chvíli pro nemocnici zaměstnanci. Řada z nich totiž předem avizovala, že pokud se vyhlásí insolvence, dají výpověď, případně to kvůli nejistotě už udělali. „Výpovědí je zatím sedm. Je mi ale jasné, že zaměstnanci řeší svou budoucnost. Pokud na nás někdo jiný nepodá návrh a pojišťovny budou hradit, jsme schopni nemocnici udržet. Za předpokladu, že nás podrží lidé,“ řekl Schäfer.

Vážnost situace potvrzovala i reakce lidí odcházejících ze zastupitelstva. „Jsem zvědavá, kdo v pondělí půjde propouštět ty pacienty. Protože já do práce nepřijdu,“ říkala rozhořčeně jedna ze sester Lužické nemocnice.

Ředitel nemocnice Petr Dubravec chápe, že nikdo nechce chodit do práce, aniž by za ni dostal zaplaceno. „Předpokládám, že se velká část zaměstnanců podle toho zachová a bude velmi složité zajistit provoz. Myslím si, že otázka provozu nemocnice je otázkou několika dnů,“ prohlásil Dubravec.

Obavy o osud zdravotní péče na Šluknovsku došly tak daleko, že se lidé z výběžku vydali protestovat do Ústí nad Labem před hejtmanství. Přibližně 200 lidí si přineslo transparenty nebo symbolické rakve. Pokud by nemocnice skončila, znamenalo by to velkou ránu pro celé zdravotnictví v regionu. Služeb nemocnice, jako jsou třeba rentgeny, CT nebo laboratoře, totiž využívají i soukromí ambulantní lékaři, kteří se bez nich neobejdou.

Spolupořadatel ústecké demonstrace Martin Horák navíc tento týden podal trestní oznámení na Ústecký kraj, Krajskou zdravotní (KZ) a Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. „Uvedené subjekty svým dlouhodobým jednáním (od roku 2015 do současnosti) způsobují závažné ohrožení zdraví a života 55 tisíc obyvatel Šluknovského výběžku,“ píše se v oznámení, které míří na okresní státní zastupitelství.

Pojišťovně vytýká, že neproplatila provedené lékařské výkony, KZ laxnost a kraji neposkytnutí finanční pomoci. „Trestní oznámení nemůžeme komentovat dříve, než se s ním seznámíme,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová.