Zaplaťte dluhy a my převezmeme Lužickou nemocnici. S takovou nabídkou pro Rumburk přišly Krajská zdravotní a kraj. Na tomto postupu se dohodly tento týden při jednáních s ministerstvem zdravotnictví a zdravotními pojišťovnami.

Krajská zdravotní (KZ) by měla do pondělí připravit návrh smlouvy o smlouvě budoucí, která by měla řešit převzetí Lužické nemocnice zmítající se v ekonomických i personálních problémech. „Z naší strany a ze strany pojišťoven jsme řešení připravili, našli jsme úhradový systém pro fungování nemocnice a jsme připraveni převzít část aktiv nemovitého a movitého majetku, budovy i pracovní smlouvy zaměstnanců,“ řekl ředitel KZ Petr Fiala.

Kdy by mohlo k převzetí nemocnice dojít, není jasné. Podle Fialy nyní vše závisí na postoji Rumburka a jeho ochotě zaplatit více než padesátimilionovou ztrátu. O tom bude muset rozhodnout městské zastupitelstvo. Pokud by se to podařilo rychle, mohla by KZ Lužickou nemocnici převzít v horizontu dvou až tří měsíců. „Pokud bude dodrženo vše, co bylo deklarováno, mohli bychom cestu najít. Až obdržíme návrh smlouvy, budeme si nad ní muset sednout s právníkem,“ sdělil starosta Rumburka Lumír Kus, který nebyl k jednáním na ministerstvu ani s pojišťovnou jako zástupce současného vlastníka nemocnice přizván.

Podle hejtmana Oldřicha Bubeníčka by mohl kraj Rumburku v případě potřeby alespoň část peněz půjčit. Podobná forma pomoci bude pravděpodobně nezbytná. Rumburk totiž na letošní ztrátu, která každý měsíc roste o přibližně čtyři miliony, peníze nemá.

„To by mohla být jedna z cest, jak se s letošní ztrátou vypořádat,“ dodal starosta Kus. Všeobecná zdravotní pojišťovna podle dřívějších informací přislíbila vyšší platby až 210 dní zpětně tak, aby nemocnice nebyla ve ztrátě.

V případě mimořádné situace, tedy uzavření Lužické nemocnice, je KZ podle Fialových slov připravena převzít hospitalizované pacienty. „Stanovili jsme si počet lůžek v Ústí a Děčíně, které jsou k tomu připraveny. Dále deklarujeme převzít všechny pacienty, kteří budou potřebovat zdravotní péči. Není to poprvé, s menším mediálním zájmem tyto věci už proběhly loni v létě, kdy si v Lužické nemocnici zavřeli oddělení, šli na dovolené a my jsme pacienty převzali. Někteří odjeli také do České Lípy nebo do Liberce,“ doplnil Fiala. Tehdy se ale děčínská nemocnice a její personál potýkal kvůli přílivu pacientů s nemalými problémy.

Kraj vede v otázce černého scénáře zavření nemocnice i jednání s krajskou záchrannou službou. „Pokud by se nemocnice uzavřela, k čemuž doufám nedojde, tak jsme schopni posílit záchrannou službu ve Šluknovském výběžku,“ ujistil hejtman.