Narodil se jako syn obchodníka v Doubici, později se vyučil stejné profesi v Děčíně a v Ústí nad Labem. A právě zde získal světovou proslulost, když založil velkou ptačí rezervaci. Dnes uplynulo od narození nejvýznamnějšího doubického rodáka Heinricha Lumpeho 160 let.

Později známý zakladatel Lumpeparku v Ústí nad Labem se narodil 16. února 1859 jako šesté z dvanácti dětí obchodníka se dřevem Friedricha Lumpeho. „Rodná chalupa Heinricha Lumpeho dodnes stojí, je to poslední dům na úpatí Soudného vrchu,“ řekl doubický patriot Jiří Hamáček. Na zdejším hřbitově stojí dodnes i hrobka Lumpeho rodiny, nedávno prošla rekonstrukcí.

Na snímku zleva: starosta stříbrných Lovosic Milan Dian, primátor Děčína Petr Nedvědický a zastupitel třetího Ústí Pavel Herites.
Děčín je krajským městem pro byznys

Na Lumpeho památku v Doubici dokonce před lety sehráli také divadelní představení. „Do toho jsme se pustili tehdy, když jsme po přeložení a přečtení starých obecních kronik zjistili, kdo Heinrich Lumpe vlastně byl,“ dodal Jiří Hamáček.
Heinrich Lumpe se narodil v době, kdy měla dnes stohlavá Doubice okolo 1 300 obyvatel. Kromě práce v lese se řada lidí živila také obchodem, což byl i případ Lumpeho otce. A právě obchodování mladého Heinricha zavedlo po skončení měšťanské školy do Děčína, kde se začal učit v obchodě s koloniálním zbožím Josefa Nitscheho.

Z Děčína pak vedla cesta Heinricha Lumpeho do Ústí nad Labem. Když totiž zemřel Nitsche, pokračoval v učení u svého strýce Ignaze. Odtud si odskočil ještě na tři roky na zkušenou do Německa do Halle. Po návratu zpátky do Čech se ujal rodinného podniku, kde se postupně vypracoval na vedoucího.

Kromě obchodu a podnikání to Lumpeho táhlo také k přírodě, především k ptákům. S jejich ochranou začal na zahradě své vily v Kundraticích, kde měl velké množství budek. To mu ale brzy bylo málo. Koupil proto od Ústí nad Labem asi tříhektarový pozemek na rozhraní Mariánské skály a Krásného Března. Tam si začal plnit svůj sen o ochraně ptáků ve velkém.

Kadeřnická soutěž Děčínská vlna.
FOTO, VIDEO: Mladí kadeřníci česali modelky

„Roku 1908 založil přírodní ptačí rezervaci, první ve střední Evropě. Ta se později stala základem Zoologické zahrady Ústí nad Labem, jež se díky tomu může pyšnit unikátní historií, která nemá v jiných zoo České republiky obdoby,“ přiblížila největší zásluhy Heinricha Lumpeho mluvčí ústecké zoologické zahrady Věra Vrabcová.

V dalších letech vznikl v parku Jindřichův hrádek neboli grotta, umělá jeskyně. První návštěvníci přišli do Lumpeparku v roce 1914.

„Největším přáním zpočátku bylo trvale usídlit stěhovavé ptáky ve svém parku a navykat je zdejšímu podnebí. Chtěl je tím chránit před uhynutím, které na mnohé z nich čekalo při migraci do jižních krajin. Ke své lítosti však musel dojít k poznání, že nelze proměnit řád přírody,“ poznamenala Vrabcová.

Ptačí rezervaci se Lumpe věnoval až do své smrti v roce 1936. Tehdy vyjel na lázeňský pobyt do Tereziných lázní v Dubí, kde 21. února zemřel. Jeho tělo nalezli po rozsáhlém pátrání v zamrzlém rybníku.

Rozeta z věže jiřetínského kostela hrozila pádem
FOTO: Špička jiřetínského kostela hrozila pádem na náměstí