Městem Varnsdorfem hýbe kauza, která se dostala i na poslední jednání zastupitelstva. Že jde o problém, svědčila i více než dvouhodinová diskuse zastupitelů. Za vším je bývalá ubytovna u Panoramy, kterou společnost Lumines Temple údajně hodlá přeměnit na nové bydlení romských rodin. Sestěhovat se sem mají z různých konců republiky. Některé informace hovoří dokonce o dvou stovkách Romů. Jan Matyáš De Bären, předseda představenstva a ekonomický ředitel firmy Lumines Temple, a.s. tvrdil, že jsou to lži. A že to není poprvé, co jim chce někdo ve městě uškodit. Proto firma podala trestní oznámení pro spáchání trestného činu pomluvy, poškození dobrého jména a šíření poplašné zprávy.

Z ubytovny chtějí byty

„Naším hlavním cílem je prosadit se na českém trhu v oblasti developerských projektů, realitní a stavební činnosti. Proto se nyní specializujeme právě na nákupy a správu bytových celků. Tyto projekty se v současnosti snažíme realizovat postupně v okresech Česká Lípa, Děčín a také v Brně,“ řekl předseda představenstva. Dodal, že bývalou ubytovnu chtějí přestavět na družstevní byty o velikosti 2+KK. Podle předsedy představenstva je už projekt hotový.

„V současné době probíhají práce na projektu revitalizace bytových jednotek formou družstevního financování za asistence partnerské banky. Plánovaný předprodej by měl začít počátkem roku 2010,“ uvedl předseda představenstva s tím, že se nařčení z příchodu Romů do Varnsdorfu dozvěděl při ústním jednání na radnici. Informace je také součástí trestního oznámení, v němž se konkrétně píše:

„Zástupci města mluvili o tom, že tyto informace obdrželi od konkrétních lidí, kteří tvrzení před nimi interpretovali. Myslíme si, že nebude těžké tyto občany nalézt a vyslechnout. Rozhodli jsme se oslovit soudního znalce o vyčíslení škody, která nám tímto jednáním vznikla, abychom mohli žádat případnou finanční kompenzaci od viníků tohoto, dle nás, protiprávního jednání. Vzhledem k ceně celého projektu si myslíme, že by se mohlo jednat o škody v řádech miliónů korun. Tyto pomluvy tento projekt nejen ohrozily, ale způsobují nám finanční škody,“ píše se v trestním oznámení, adresovaném Okresnímu státnímu zastupitelství v Děčíně.

Starosta Varnsdorfu Josef Poláček poukázal na to, že na webových stránkách města visí prohlášení společnosti Lumines Temple, v němž se vedení firmy distancuje od jakékoliv diskriminace. „Zpráva, která se městem šíří, je prostě kachna,“ konstatuje De Bären. Opoziční zastupitel Vladislav László (KSČM) potvrdil, že se dlouze k problému na zastupitelstvu hovořilo.

„Bohužel bez jakéhokoliv závěru Jsem pro ofenzivní postup. Starosta by měl svolat k fámám urychleně veřejné slyšení, aby se emoce nehrotily. Měl by také požádat zástupce města, hasičů a policie, aby řádně prověřili co se v bývalé ubytovně vlastně děje. „To je cesta jak takové zprávy utnout,“ myslí si zastupitel.

Petice za odvolání starosty

Lukáš Kohout z občanského sdružení Zelené Ústecko poznamenal, že sdružení chystá petici za odvolání starosty Poláčka. „Měl dost šancí udělat něco pořádného pro Varnsdorf, ale příležitost dávno promarnil. V případě tohoto problému určitě nic neudělá. Navíc je odpovědný i za to, že město rozprodalo veškerý bytový fond a hlasoval i pro prodej domu, kam se údajně mají stěhovat noví Romové,“ prohlásil Kohout.

close zoom_in Starosta Poláček se bránil. Uvedl, že zástupce občanského sdružení Zelené Ústecko Lukáš Kohout je známá firma a takové výlevy patří k jeho koloritu. „ A jestli jsou ty informace, co se nesou městem, pravda? Odpovím slovy našich politiků – nemohu to potvrdit ani vyvrátit. Co mám s tím dělat? Já žádné Romy do města nestěhuji,“ zlobil se starosta a svoji odpověď uzavřel konstatováním, že město s firmou Lumines Temple nemá žádné problémy. Nemovitosti, které od radnice odkoupila, řádně zaplatila včas a pak zrekonstruovala.

O případ se zajímala policie

Společnost Lumines Temple na sebe vloni strhla pozornost kvůli dražbě bývalé ubytovny firmy Velveta. Dražba měla probíhat za podezřelých okolností. Firma nejprve vyhrála s nabídkou dvou milionů korun. Částku nezaplatila a v druhém kole, o jehož termínu se jiní zájemci nedozvěděli, protože nebyl předem oznámen, uspěla s desetinou původní nabídky. O případ se začala zajímat policie.Varns­dorfský podnikatel Pavel Nejtek, který se prvního kola dražby také zúčastnil, se domnívá, že dražba nebyla čistá. „Vyslechli mě jako svědka na polici v Rumburku. Jak se nyní věc má, netuším, ale domnívám se, že celá kauza zavání podnětem pro státní zastupitelství,“ je přesvědčený Nejtek. Dražbou, kterou realizoval Exekuční úřad v Chebu, se nakonec zabývala zdejší policie, kam věc předali děčínští policisté. Martina Hrušková, mluvčí policie v Chebu sdělila, že případ v březnu odložili. „ Nejednalo se o trestný čin,“ konstatovala policistka.

Chrám světla

De Bären býval kdysi Ševčík. Vedení firmy Lumines Temple (v překladu chrám světla) se na webových stránkách samo pasuje do šlechtického stavu. Jak název napovídá, odkazuje se také k už ve středověku zaniklému rytířskému řádu templářů. „Zmínky o příslušnících našeho rodu pochází z 10. století. K nejznámějším postavám patří Edvard de Bares, který působil od roku 1143 jako velkopreceptor Francie. V letech 1149–1152 byl velmistrem templářského řádu. rodové jméno prý bylo později kvůli honu na templáře poněmčeno na De Bären. Původní rodina Ševčíků nyní užívá toto příjmení. Jejich vazby na rod prý vznikly díky tomu, že jeden z členů rodiny se oženil se vzdálenou příbuznou šlechtického rodu. A ostatní zajímavé příjmení převzali,“ píše se na webu.