Nový domov pro své klienty hledá ředitelka Ústavu sociální péče v Lobendavě Věra Bršlicová. Ústav je totiž jako jeden z mála v Ústeckém kraji zařazen do tak zvaného transformačního procesu. Na Ústecku pro proces vybralo ministerstvo práce a sociálních věcí zatím jen dva ústavy pečující o postižené klienty. Lobendavu a Hliňany. Stěhování chce ředitelka zahájit už letos. Kdo konkrétně a kam půjde, zatím ale netuší.

Shání prostory


„Neustále jednáme na ministerstvu i na kraji, musíme sehnat nové bydlení pro naše klienty. Chceme něco, do čeho nebudeme muset příliš investovat, objekt, v němž by naši klienti bydleli v malých rodinách a měli dostatek soukromí,“ popsala současné práce ředitelka Bršlicová. Část klientů může bydlet buď v samostatných bytech s podporou vhodné sociální služby, nebo v chráněném bydlení. Peníze na transformaci ústavu poskytne Evropská unie.

Žijí bez soukromí


Lidé, kteří v Lobendavě žijí, nemají podle ředitelky žádné soukromí. Bydlí až po sedmnácti v jednom pokoji, jídelnu mají společnou s personálem, v Lobendavě je malá dostupnost služeb. „Nejsou tu obchody, zábava, práce. Pokud by si naši klienti chtěli jet třeba nakoupit do Rumburku, nedostanou se v podvečer ani domů, protože sem nic nejde,“ tvrdila ředitelka.
Osazenstvo i s částí personálu, tedy s tou, jež bude ochotna pracovat v nových podmínkách, by se mohlo přestěhovat do Rumburku, do jednoho z tamních objektů.

Lobendava
Ústav sociální péče Lobendava založil v roce 1903 univerzitní profesor a dvorní rada Antonín rytíř von Drasche, který pocházel z Lobendavy. Od roku 1905 sloužil jako domov pro staré obyvatele.

„Přemýšleli jsme i o tom, že koupíme nějaké domy, jenže tady je to všechno zchátralé a investice do rekonstrukcí by byl obrovské,“ dodala ředitelka.
Před časem dorazil do redakce anonymní mail. V něm si pisatel stěžoval na transformační proces. Jméno nezveřejnil z obav, že by přišel o práci. „Ten anonym lhal, není pravda, že tu žijí jen senioři, věkový průměr našich klientů je zhruba sedmačtyřicet let. Také nechápu, proč se onen anonym neobrátil na mě, všechno bych vysvětlila, jako to dělám dosud,“ bránila se ředitelka.

Kvalitní život


Transformaci schvaluje i ředitelka Agentury Pondělí Monika Lampová.
„Hlavní objekt v Lobendavě je nevhodný pro bydlení takového velkého počtu lidí s postižením. Podle mého odhadu je po tréninku schopno minimálně dvacet procent současných obyvatel ústavu bydlet v běžném prostředí, s podporou asistentů. A všichni další klienti mohou žít kvalitní život v menších zařízeních rodinného typu,“ uvedla už před časem Lampová. Upozornila také, že změna současného stavu ústavů je také naplněním mezinárodních závazků, kterými je Česká republika vázána.
Monika Lampová je ředitelkou organizace, jež pomáhá lidem s postižením žít smysluplný život nezávisle na jejich věku, sociálním postavení a zdravotním stavu.