Chceme dýchat čistější vzduch. S tímto heslem vyrazili lidé v listopadu 1989 do ulic Děčína. Zatímco v Praze začal boj proti režimu, v Děčíně (a především v Teplicích) lidé protestovali proti špatnému ovzduší. První demonstrace v Děčíně se konala v pátek 17. listopadu, tedy v ten samý den, kdy v Praze na Národní třídě začala Sametová revoluce střetem lidí se státní policií.

Demonstraci uspořádali tehdejší studenti děčínského gymnázia a strojní průmyslovky. Vedení těchto škol se ale podobné akce příliš nezamlouvaly a svým studentům na nich účast zakázaly. Přesto se u bývalého Grandu sešlo přibližně třicet lidí a počet demonstrantů vybavených hesly jako „Dýcháme to všichni” se rozrostl na více než dvě stovky.

V Děčíně začala výstava Paměti národa připomínající osudy rodáků ze severních Čech.
FOTO: Skaut nebo česká Němka z Děčína, Paměť národa přibližuje pohnuté osudy

Velká demonstrace se uskutečnila 24. listopadu a sešlo se na ní přibližně 3000 studentů. A to i přesto, že se proslýchalo, že je vládnoucí režim připraven střílet a byla připravena vodní děla k rozehnání demonstrace.

K děčínským studentům se postupem času začali přidávat i dělníci v továrnách a po městě se šířily informace z Prahy. V následujících dnech následovala řada jednání mezi odcházející garniturou a Občanským fórem.