Obec Lipová, jež mezi 22 přihlášenými vyhrála krajské kolo, získala zlatou stuhu, milion korun od ministerstva pro místní rozvoj a 300 tisíc korun od Ústeckého kraje. Ocenění si na pódium za doprovodu fanfár přišel převzít k slzám dojatý starosta Pavel Svoboda. „Jsme strašně rádi, že se nám to povedlo. Jsme soutěživá obec a účastníme se pravidelně pět let. Je to pocta pro všechny občany, kteří se na tom podíleli. Není to zásluha jen starosty a zastupitelů, ale všech a jistě mluví za vše, že přišla spousta lidí, kteří s námi sdílí radost,“ uvedl starosta vítězné obce.

Podle jeho slov odměnu využije pro rozvoj obce. „Určitě najdeme nějaký projekt, na který odměnu využijeme. Ty peníze jsou hezký bonus, ale pro to jsme to nedělali,“ dodal starosta.

Světové hry policistů a hasičů v Číně.
FOTO: Hasiči z Varnsdorfu vybojovali na Světových hrách v Číně další medaile

Slavnostního předávání se zúčastnil také hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček a jeho náměstek Petr Šmíd. Vítězstvím v krajském kole si Lipová zajistila postup do celostátního finále, jehož vyhlášení se uskuteční 14. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích. „Lipová leží v krásném místě Šluknovského výběžku. Jsem tady často na návštěvách a za to, co se jim za poslední roky podařilo, si ocenění zaslouží. Já bych si jen strašně moc přál, aby to tak viděla i komise, která bude hodnotit celostátní finále. Aby uznala, že i v Ústeckém kraji mohou být obce, které si zaslouží, aby byly premianty v celé republice,“ popřál štěstí vítězné Lipové hejtman.

Lipová si vítězství podle hodnotící komise zasloužila díky přístupu k rozvoji obce v oblasti záchrany kulturního dědictví, podpoře mládeže, spolkového života a životního prostředí a kladení důrazu na vzhled obce.

MNOHO ŠTĚSTÍ Olga Roučková na Hungarian Baja 2019 neměla, osmé místo ale brala.
FOTO: Roučková: Maďarsko? Náročné, ale také moc pěkné

Svá ocenění si v Lipové převzaly i další vesnice. Modrou stuhu za společenský život získala obec Lukavec na Litoměřicku, zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí putuje do Lovečkovic opět na Litoměřicko, bílou stuhu za činnost mládeže si zasloužily Koštice na Lounsku, kam putuje ještě oranžová stuha za spolupráci obce a zemědělského subjektu do Blšan. Na Děčínsku získala diplom za péči o kulturní památky obec Jetřichovice a diplom za úpravy veřejných prostranství Dolní Poustevna.

Po předávání ocenění si návštěvníci užili oslavu úspěchů. Nechybělo bohaté občerstvení jako smažené řízky, guláš, koláče, ovoce nebo sýry, lidé se mohli zapojit do soutěže o nejrychleji snědenou palačinku. K vidění byly ukázky agility či tanců, k poslechu hrála místní punková skupina PoWčerejšku.

Martin Schulz, známý komentátor z Doubice na Děčínsku.
Čtvrtečník Martina Schulze: O insolvenci Lužické nemocnice v Rumburku

Soutěž Vesnice roku letos vstoupila do svého 25. ročníku. Cílem je povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, prezentovat programy obnovy vesnic a upozornit na význam venkova, ale také vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a občanů.