„Bylo to strašně rychlé. Než jsme se stačili otočit hořela půlka baráku. Teď to vypadá tak, že kompletně vyhořel vnitřek. Dům budeme muset nejspíš zbořit,“ říká Réné Miler, jeden z těch, co přišli o bydlení. V domě bydlely podle dostupných informací čtyři generace jedné rodiny.
Obecní úřad se snaží lidem z vyhořelého domu pomoci.

„Nabídli jsme jim náhradní ubytování, ale prozatím si poradili sami. O další pomoci budeme jednat v rámci našeho obecního zastupitelstva,“ říká Pavel Svoboda, starosta Lipové. Tato obec zažila podobnou situaci již na přelomu roku, kdy se i za pomoci Děčínského deníku podařilo vyřešit stejně palčivou situaci jiné lipovské rodiny.

„Oblečení se nám naštěstí podařilo zachránit, takže aspoň to. Ale co bude dál, to je těžký říct. Máme teď jednání s pojišťovnou, takže uvidíme, jak se k tomu postaví. Dům jsme si totiž pořídili na hypotéku. Každopádně je mi již jasné, že nás čeká stavba nového domu,“ pokračuje Miler.
Kvůli velkému žáru a dýmu nasadili hasiči přetlakovou ventilaci. Požár se šířil především pod plechovou střešní konstrukcí. Hasičům se podařilo zabránit s pomocí dýchacích přístrojů, výškové techniky a speciálního nářadí přenosu požáru na druhou polovinu domu.
Na místo byla také dovezena termokamera pro kontrolu případných ohnisek, která by mohla ještě později vzplanout.

Požáry začínají vzbuzovat podezření, že je někdo zakládá úmyslně. Zdroj Děčínského deníku z Mikulášovic uvedl, že za případným úmyslným zapalováním může být v některých případech strach z přistěhování Romů. Alespoň tak se tu o tom mezi místními lidmi mluví.

"Někdo může opuštěný dům zapálit jen proto, aby se do něj nestěhovali Romové," řekl muž, který si nepřál zveřejnit své jméno.