Vítězné hnutí ANO v Děčíně získalo 9 mandátů. Její lídr Jaroslav Hrouda chce být primátorem. „Jinak bych nebyl jedničkou kandidátky. To není žádná zákulisní hra, při které bych někomu měl to místo postoupit,“ řekl Deníku.

Není pro vás určitým hendikepem, že jste doposud v zastupitelstvu nebyl a jste jedním ze 16 nováčků?
Já jsem nováčkem jen proto, že jsem nebyl vidět. Možná to zní nabubřele, ale myslím, že jsem z té skupiny toho věděl nejvíc. Oproti běžným zastupitelům jsem se městu věnoval 150 hodin měsíčně. Měl jsem možnost jako člen komisí nahlížet do chodu města.

Jak jste spokojený s výsledkem voleb, ve kterých ANO získalo necelých 28 procent a 9 zastupitelů?
Určitě nejsem spokojený. Mohlo to být ještě lepší. Ale udělal jsem alespoň si jasný obrázek o tom, kdo ví, co se ve městě děje a kdo něco tvoří.

Máte již vyhlídnuté partnery, se kterými byste mohli jednat o sestavení nové koalice? A je naopak někdo, o kom v žádném případě neuvažujete?
Všechny, kteří nabídnou schopné odborníky. Je důležité, jestli ti lidé něco umí a jsou ochotni tomu věnovat ten čas. Nebo jednou za měsíc přijít na schůzi zastupitelstva na pár hodin. Případně jednou za dva týdny v radě. S kým bychom nechtěli jednat, si nechám pro sebe. Ale pokud někdo sledoval představení lídrů, tak ví, kdo podal nejslabší výkon.

Máte odhad, dokdy by mohla být hotová koalice?
Víkend jsem nechal lidem volný, to se má odpočívat. Ale čím dříve, tím lépe. Na magistrátu ale všichni dál pracují, tam nikdo moc nezvolnil. Ať dopadne koalice jakkoliv, tak si ti noví nemohou bláhově myslet, že se bez těch starých obejdou.

Které konkrétní věci byste chtěl na děčínském magistrátu v novém volebním období změnit?
Stoprocentně se chci věnovat kontrole. Podle mne za ty čtyři roky vůbec nikdo nic nekontroloval. Chci výrazně přispět k propagaci města. I když někteří křiklouni říkají, že je tu ošklivo, tak je Děčín jedno z nejhezčích měst. Je potřeba se pochlubit tím, co město dokázalo, jaké u nás máme osobnosti. Je potřeba prezentovat ty pozitivní věci.

Pro vás byla právě skončená kampaň první, kdy jste byl jedničkou. Překvapila vás v něčem?
Trochu mne překvapilo, že lidi volí na základě celostátní politiky, kterou vidí v televizi. A o té komunální si sice povídají, ale vlastně se o ni vůbec nezajímají. Lidé raději budou půl hodiny na Facebooku než hodinu v reálném životě. Ale nemyslím si, že by se s tímhle dalo nějak výrazně hnout.