Výzvou pro svatebčany by mohlo být datum 9.9.2009. Zatím se zdá, že mu podlehly jen páry na Děčínsku. „Máme na tento den objednáno šest svateb. Protože ve všední den běžně neoddáváme, je to poměrně vysoké číslo,“ řekla Markéta Lakomá z kanceláře děčínského primátora. Za letošní rok oddali v Děčíně už 125 párů.

To v Rumburku a ve Varnsdorfu nejsou lidé tolik pověrčiví. „Na toto datum nemáme zatím objednanou žádnou svatbu a to oddáváme nejen v Rumburku, ale i ve Starých Křečanech a Jiříkově,“ uvedla mluvčí rumburské radnice Dagmar Žáková. Poznamenala, že na Rumbursku počet svateb klesá každým rokem. Letos tam oddali jen dvaadvacet párů.

Ani ve Varnsdorfu se lidé do svatby v magické datum nehrnou, ani tady si ji neobjednal jediný pár. „Za celý letošní rok jsme oddali osmačtyřicet párů,“ upřesnila Iva Rosůlková z varnsdorfské radnice.

Proč lidé ze Šluknovského výběžku nemají zájem o svatby v magické datum, není jasné. Pravděpodobně se jim nechce dělat svatbu ve středu, tedy ve všední den, na který 9. září připadá. Přitom devítka je odjakživa číslem magickým a její síla je známá už od dob Egypťanů. Ti číslo devět vnímali jako naprostou a úplnou dokonalost, úplné společenství bohů. Devítka se ve světě čísel vysvětluje a je chápána jako symbol univerzální lásky, hledání ideálu, harmonie a duchovního porozumění.

Lidé vybírají netradiční místa

Louka, zámek, zahrada, ale i dobové kostýmy. Tak může vypadat dnešní svatba. „Pár se nechal oddat v konírně děčínského zámku a byl oblečený právě do dobových kostýmů,“ upozornila Markéta Lakomá.

Také varnsdorfští a rumburští snoubenci vybírají občas jiná místa, na nichž řeknou své ano, než je klasická obřadní síň. „My za taková speciální místa považujeme třeba Hrádek, hrad Tolštejn, rozhlednu na Jedlové či Křížovou horu v Jiřetíně pod Jedlovou,“ vyjmenovala Iva Rosůlková z Varnsdorfu.

Na Rumbursku se v létě nechávají snoubenci oddat poměrně často na romantických loukách.

Samotnou kapitolou jsou svatby na zámku v Benešově nad Ploučnicí. Tady se konají už řadu let a i za socialistického Československa byl o ně velký zájem. Dnes tady mohou oddávat ve svatební síni či na nádvoří Dolního zámku a novomanželům mohou nabídnout i romantickou svatební noc. „Novomanželé si mohou pronajmout svatební apartmá v zámecké hospodářské budově číslo popisné 52. Součástí apartmá je kuchyňka, koupelna a WC a jedna noc je vyjde na patnáct set,“ uvedl benešovský kastelán Zdeněk Henig. Připomněl, že jeho zámek si vybrali za svatební místo například členové americké i britské ambasády, kterým se místo velmi líbilo.