Pod letošním vánočním stromečkem v rodině jednapadesátileté Jany z Děčína se měla objevit nová plazmová televize. Nebude tam. Muž Jany totiž přišel v březnu o práci a rodina obrací každou korunu.

„Televizi jsme si naplánovali v lednu, že na ni do vánoc našetříme, ale krize změnila naše plány,“ povzdechla si Jana. I když její manžel už nové zaměstnání našel, není tak výnosné jako to předešlé. „V první řadě musíme poplatit nějaké dluhy, které se nám v době manželovy nezaměstnanosti sešly, pak musíme mít na zaplacení složenek, poplatků za domácnost a také mít co jíst,“ dodala žena. Pro letošek vyhlásila akci dárek pro každého v maximální ceně pět set korun.

To, že lidé budou na vánočních dárcích šetřit, potvrzují obchodníci. „Krize na nás dolehla jako na každého. Lidí sice chodí dost, ale vybírají levnější zboží. Na druhou stranu televizi za čtyřicet tisíc korun také prodáme bez problému,“ uvedl manažer děčínské firmy Okay elektrospotřebiče Jaroslav Hejna.

Vánoční stůl neošidí

Pětina Čechů očekává, že jejich Vánoce budou skromnější než ty loňské. Šetřit přitom budou především na dárcích, za jídlo však plánují utratit přinejmenším tolik co loni. Vyplývá to z průzkumu společnosti Unilever. Průměrná částka, kterou lidé chtějí utratit za vánoční dárky, klesla z loňských 3667 korun na 3106 korun. „My teda neutratíme za dárky ani tolik, prostě letos dostane každý nějakou maličkost a docela se na to těším, protože nebudu muset lítat po obchodech a účastnit se toho davového šílenství, vánoční stůl ale neošidím,“ tvrdila pětatřicetiletá Adéla Lokašová z Děčína.

Letošní Vánoce budou ve srovnání s loňskými výrazně levnější. „Ceny některých druhů potravinového a spotřebního zboží, které kupujeme na Vánoce, totiž v porovnání s loňskem výrazně poklesly,“ tvrdila mluvčí Tesco Eva Karasová. Doplnila, že lidé budou také více opatrní a budou si více vybírat, což je trend posledních měsíců. „Na jedné straně posuzují cenu, na druhé kvalitu. Kvalita je pro zákazníky podle našich průzkumů stále důležitá jako cena,“ dodala Karasová. Tesco plánuje i nejrůznější akce. „Na základě průzkumů víme, kdy potřebují nakupovat určitý druh zboží – jak potraviny, tak dárky. V tom období jim daný druh zboží nabídneme v akční nabídce,“ vysvětlila mluvčí.

Ptali jsme se: Kolik peněz utratíte letos za vánoční dárky? ČTĚTE ZDE>>>

V obchodech s potravinami si obchodníci na nedostatek zákazníků nestěžují. „Nechci se rouhat, ale my jsem fakt krizi nepocítili. Lidé objednávají cukroví na vánoce stejně jako v předchozích letech,“ tvrdila Jana Strnadová z benešovské cukrárny Pusinka. Zájem o své zboží vysvětluje tím, že lidé ho mají velmi v oblibě zejména kvůli tomu, že ho cukrárna vyrábí z tradičních surovin.

Ani řezníci a uzenáři nebrečí po zákaznících. Zatím jich mají dostatek. „Samozřejmě, že lidé nakupují podle ceny, ale myslím si, že o Vánocích si dobré jídlo dopřejí,“ uvedl Petr Žítek jeden ze šéfů firmy Varnsdorfské uzeniny. Pochlubil se i tím, že jsou zákazníkovi schopni vyrobit i nejrůznější speciality s výjimkou suchých salámů. „Dokonce pokud někdo potřebuje, maso dodáme čerstvě upečené, ještě teplé,“ řekl Žítek.