Dobrou zprávou je, že se na severu Čech v posledních týdnech zvýšil počet volných pracovních míst, a to o 629. Celkem jich je nyní v Ústeckém kraji 6 223.

„Lze předpokládat, že v následujícím měsíci dojde 
k poklesu nezaměstnanosti 
a nárůstu nabízených volných pracovních míst. Jedná se o každoročně opakující se jev, kdy se s příchodem jarních měsíců začínají rozbíhat dílčí práce především v zemědělství a stavebnictví," uvedl krajský analytik úřadu práce Michal Tuček.

Přestože v kraji je dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost v zemi, objevují se zaměstnavatelé, kteří nemohou najít vhodné pracovníky. Firmy poptávají hlavně lidi do výroby, na úřadech práce ale převládají vyučení v oblasti služeb.

Vůbec nejhorší uplatnění mají na trhu práce lidé se základním vzděláním.

„Situace se pro uchazeče se základním vzděláním, i vzhledem k jejich počtu, příliš nezlepšuje a jedním z mála nástrojů pomoci těmto uchazečům zůstávají nadále veřejně prospěšné práce," uvádí krajský úřad práce v analýze.

Práci často nemají také absolventi škol: v únoru jich 
v kraji bylo 2 151.

Velké procento osob v evidenci navíc podle odborníků tvoří lidé, kteří o práci nemají zájem, i když by se pro ně volná místa našla. I to je jeden z důvodů, proč zůstává míra nezaměstnanosti v Ústeckém kraji nejvyšší v republice. Bez práce bylo na konci uplynulého měsíce na severu Čech 
52 367 lidí.

V rámci celé České republiky nezaměstnanost v únoru klesla z lednových 6,4 procenta na 6,3 procenta. Nejnižší nezaměstnanost je v Praze a v Plzeňském kraji.