Počet nezaměstnaných se v průběhu října jen mírně zvýšil, pouze o půl procentního bodu. I přesto patří Děčínsko mezi okresy s nejvyšší nezaměstnaností. V celém okrese je 13,6 procenta lidí bez práce. To je více než jeden a půl násobek celostátní průměrné míry nezaměstnanosti a zároveň to znamená páté místo v pomyslném žebříčku všech okresů.

V porovnání se zářijovými statistikami přibylo v evidenci úřadu práce přibližně padesát nových uchazečů. Celkem bylo k poslednímu září v evidenci úřadu práce 9 219 lidí. Na ty připadá jeden z nejmenších počtů volných míst. Zatímco v rámci celé České republiky připadá na jedno volné místo dvanáct uchazečů, v okrese Děčín je třicet uchazečů na jedno volné místo. Celostátní průměr tak Děčínsko překračuje dva a půlkrát.

Tomu odpovídá i počet lidí, kterým úřady práce našli novou práci. Podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí získalo během září na Děčínsku novou práci 469 klientů úřadu práce. Ale jen 39 z nich se podařilo umístit samotnému pracáku.

Míra nezaměstnanosti v celém Ústeckém kraji v září vzrostla na 13,2 procenta. Proti srpnu je to o 0,2 procentního bodu víc a také nejvíc za stejné období posledních čtyř let, vloni byla touhle dobou míra nezaměstnanosti o 0,8 procenta menší. Žebříčku jednotlivých okresů stále vévodí s 15,8 procenta Mostecko, třetí místo sdílí s Karvinskem i Chomutovsko. Za poslední měsíc přibylo v kraji 777 nezaměstnaných.

Nezaměstnanost je v Ústeckém kraji před krajskými volbami velké téma, i proto, že kraj má největší podíl lidí bez práce už od začátku 90. let minulého století. Poslední čtyři roky pozici kraje spíš umocnily. V září 2008, tedy před nástupem hospodářské recese, bylo bez práce podle ministerstva 9,4 procenta lidí, o rok později už 13 procent. Další dva roky se to mírně snižovalo, letos ale vyskočily hodnoty ještě výš. Práci si v celém kraji přes úřady práce hledá 56.571 lidí, před začátkem recese to bylo jen necelých 40.000. Míra nezaměstnanosti gradovala letos v únoru na hodnotě 13,9 procenta.