Nezaměstnaných lidí na Děčínsku v květnu opět ubylo, tentokrát téměř o šest stovek. Za příznivým vývojem na trhu práce stojí i slušná nabídka sezónních brigád.

Ubyly stovky
lidí bez práce

Na Děčínsku napočítal úřad práce na konci května 8 182 lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti klesla na rovných devět procent. To je o šest desetin procenta méně než v předchozím měsíci. Na Děčínsku zaznamenal úřad práce nejvyšší pokles ze všech sedmi okresů Ústeckého kraje.

O čtyři desetiny procenta pak nezaměstnanost poklesla v okrese Litoměřice a Louny. Vyšší nezaměstnanost než na Děčínsku byla v květnu pouze v okresech Chomutov, Most 
a Teplice. V těchto okresech se nezaměstnanost vždy vyšplhala nad deset procent, nejvyšší je pak na Mostecku – 12,1 procenta.

Během května zaregistrovaly úřady práce na Děčínsku přibližně sedm stovek nových uchazečů, naopak přes 1 200 jich úřady práce opustilo.

Analytici pokles nezaměstnanosti očekávali.

„Podobný trend lze předpokládat i během června. Jde 
o každoročně opakující se jev 
v průběhu jarních měsíců, který je spojený s nárůstem prací především v zemědělství a stavebnictví," řekl analytik krajského úřadu práce Michal Tuček.

Tradičně nejvíce nezaměstnaných má dokončenou pouze základní nebo praktickou školu. Z 8 182 nezaměstnaných to je téměř tři a půl tisíce. Druhou nejpočetnější skupinou nezaměstnaných rozdělených podle vzdělání jsou lidé s výučním listem. Těch v květnu úřady práce na Děčínsku a Šluknovsku evidovaly úřady práce 2 741.

V celém Ústeckém kraji klesla v květnu nezaměstnanost o 0,3 procent na 9,7 procenta. Nadále je tak nejvyšší
v celém Česku. Celostátní průměr byl v uplynulém měsíci 6,4 procenta.

Bez práce bylo na severozápadě Čech v květnu 55 073 lidí, což je o 1 867 méně než v dubnu. Tradičně nejžádanější jsou řemeslníci pracující s kovem, řidiči kamionů nebo autobusů. Ty v Ústeckém kraji nabírají dokonce i firmy z okolních krajů.

Na poměrně výrazném poklesu nezaměstnanosti se částečně může podílet i vyšší nabídka brigádnických míst. Nárůst nabídek od výrobních firem registrují pracovní agentury, v inzerátech poptávají brigádníky provozovatelé služeb, dětských táborů a pěstitelé. Zájem o letní výdělek mají hlavně studenti.

Na brigádě až 
17 tisíc korun

Plat na brigádě se liší podle druhu vykonávané práce.

„Průměrně si člověk vydělá za měsíc zhruba deset tisíc korun. Pokud jde o směnný provoz, může to být i 17 000 korun," řekla Martina Rejdová 
z pracovní agentury Job Leader Czech.

„Nabídek máme víc než 
v minulosti, určitě sehnat brigádu na léto lze ještě teď," doplnila.

Ačkoliv třeba silnic se přes léto bude opravovat v regionu nejvíce v historii, úřady práce nějakou zvýšenou poptávku od stavařů neregistrují.

„V období od března tradičně dochází ke zvýšení nabídek v zemědělství a stavebnictví, které jsou v průběhu zimy značně utlumené. Aktuálně však nelze potvrdit, že by nabídka míst ve stavebnictví či zemědělství ve srovnání s předchozími měsíci výrazně stoupla," řekl analytik Michal Tuček.

U dohod o práci se hodinová mzda podle Tučka pohybuje od minimálních 55 korun až po 150 korun u odborných profesí. Někteří zaměstnavatelé platí podle výkonu.