Obyvatelé kdysi klidné čtvrti nedaleko centra Rumburku se začínají bouřit proti místnímu azylovému domu. Deník zjistil, že zejména lidem, bydlícím v blízkosti domu, vadí hned několik věcí.

„Z naší zahrady si klienti sousedního azylového domu neustále dělají smeťák, močí nám na plot,“ stěžuje si Václav Jonáš, který bydlí v těsném sousedství.

S tím ale nesouhlasí ředitel azylového domu Miroslav Řebíček.

„V okolí je několik squatů. V dalším domě jsou lidé mající problémy s drogami. Rozhodně se nejedná jen o klienty našeho domu,“ brání se Řebíček s tím, že klienti domu budou pro město uklízet několik ulic. .V domě je v současné době sedmnáct klientů, celková kapacita je dvacet míst.

Jejich pověst ve městě ale není dobrá. Jednomu z Jonášových sousedů dokonce údajně klienti azyláku vlezli do sklepa.

„Jenže tam nám řekli, jak to můžeme dokázat? Stopy jasně vedoucí k azylovému domu je nějak nezajímali,“ tvrdí Jonáš. „Stopy končily na hranici našeho pozemku. Pak měl pachatel několik možností, jak pokračovat,“ kontruje Řebíček, podle nějž se nepodařilo vyšetřit, kdo do této nemovitosti vnikl.

Jiné sousedce dokonce vyhrožovali, když chtěla, aby si po sobě nepořádek uklidili. Od té doby si Václav Jonáš raději svou zahradu pravidelně uklízí sám.

Proti azylovému domu sepsali místní lidé petici. Tou se zabývalo rumburské zastupitelstvo. A naposledy včera jednali s místostarostkou Rumburku Alenou Winterovou. Ze setkání s představiteli města ale odcházel Jonáš zklamaný.

„Bylo nám řečeno, že máme volat policii, pokud se něco takového bude dít. Jenže to podle nás není řešení. Dříve to tu byla klidná a pohodová čtvrť a dnes?“ ptá se Jonáš, podle jehož názoru jsou největším problémem opilci, které vyhodí z azylového domu. „A kam je asi tak mohou vyhodit? Nanejvýš před práh azylového domu, tedy před můj práh,“ konstatuje hořce.

Město Rumburk podle místostarostky Aleny Winterové příliš možností jak ovlivnit fungování azylového domu nemá. Od města totiž nedostává žádné dotace, většinu peněz si zajišťuje z krajského a státního rozpočtu.

„Nyní připravujeme odpověď na petici, která nám byla v minulých dnech doručena,“ říká místostarostka. Do přípravy odpovědi se zapojí kromě odboru sociálních věcí také stavební úřad.

Další věc, která se místním lidem nelíbí, je umístění azylového domu v zástavbě domů. „Podle našich dosavadních poznatků a informací ze stavebního úřadu je v tomto směru vše v naprostém pořádku,“ brání povolení otevření azylového domu Winterová.