Lidé, kteří mají občanky vydané do roku 2000, už moc času na výměnu nemají. Podat žádost musí do konce listopadu, lhůta na vyřízení nového průkazu je totiž třicetidenní.

„Stejně jako při předchozích výměnách to lidi nechávají na poslední chvíli. Ještě chybí vyměnit na dva tisíce průkazů, přitom přesně šedesát čtyři lidí patří do kategorie těch, kteří je měli mít vyměněné už loni,“ povzdychla si,“ Miroslava Višínová, vedoucí správních agend děčínského magistrátu. Zkušenosti z předchozích let ji k povzdechu opravňují. Lidé si skutečně na poslední chvíli chodili měnit nejen občanky, ale i průkazy a ještě se zlobili, že musí čekat.

Kdo chce mít občanku na nový rok, musí se na úřad tedy dostavit alespoň s měsíčním předstihem. Ten, kdo si průkaz nevymění, nejenže nevyřídí například úvěr, hypotéku či nevyzvedne z pošty doporučenou zásilku, vystavuje se i citelnému finančnímu postihu. Může totiž dostat pokutu až deset tisíc korun.

„Výjimkou jsou lidé, kteří se narodili před 1. lednem 1936, těm platí i nadále staré občanky,“ řekla Višínová. Upozornila však, že jsou to ale jen ty průkazy, jež nemají vyznačenou dobu platnosti. Kdo ji vyznačenou má, na úřad musí také.

Mezi lidmi se rozšířila informace, že výměna je nutná u všech průkazů vydaných do roku 2003. „To je samozřejmě mylná informace. Od 1. července 2000 jsem začali vydávat nové typy občanských průkazů, tak zvané zelené karty. Ty platí do data, jež je na něm vyznačené,“ upozornila Višínová.

Lidem se výměna průkazů nelíbí, mnozí z nich měnili řidičáky, teď je čeká další vyplňování papírů. „Navíc mně ve Varnsdorfu tvrdili, že si občanku vyměnit musím, už jsem se na to chystala. Přitom ji mám vydanou v roce 2003, mám zelenou kartu, takže měnit nemusím. Myslím, že v tom sami úředníci mají guláš,“ zlobila se Michaela z Děčína s trvalým bydlištěm ve Varnsdorfu.

A komu mohou úředníci tolerovat, že průkaz nevyměnil, ač měl?

„Pokud dotyčný prokáže, že měl závažné důvody k tomu, aby si průkaz nevyměnil, měli by být úředníci shovívaví. Závažnými důvody může být například dlouhodobá nemoc či pobyt za hranicemi republiky,“ uvedl pro Deník Vladimír Řepka z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Výměnám občanských průkazů ale není konec. Od roku 2010 by měly začít platit elektronické občanské průkazy. Jejich výměna nebude povinná, kdo ale bude chtí moderní, čipovou občansku, může si ji nechat za pětistovku udělat.