Pět a půl tisíce za postel, kuchyně, záchod a sprchy na chodbě. V takových podmínkách žijí lidé v této vile. Přestěhovali se tam právě ze Zelené ulice. Na chodbě domu, o který se dlouhé roky nikdo nestaral, je cítit zatuchlost, vše je viditelně zanedbané. „Co nám zbývalo? V Zelené jsme dostali necelý měsíc na vystěhování. Byli jsme rádi, že jsme sehnali aspoň něco. Máme malé děti a musíme někde bydlet,“ říká jedna z obyvatelek domu. Redakce její jméno zná, ale ctí přání anonymity.

Za místnost, kterou obývá se svými dětmi a přítelem, platí žena 11 tisíc korun měsíčně. Kromě této žijí ve vile další dvě rodiny, dohromady necelých dvacet lidí. „Já jsem tu se dvěma dětmi a platím osm a půl tisíce korun,“ přidává se další obyvatelka domu.

Objekt sloužil jako pedagogicko–psychologická poradna. Když se odstěhovala, kraj vilu prodal soukromému majiteli. Ten ji pak pronajal současnému správci.
Problém je v tom, že dům neprošel rekolaudací, stále je tedy schválen jako kancelářská budova. Nikdo by v něm tak neměl bydlet.

„Stavební úřad chystá na místě kontrolu. Jak se bude postupovat dále, bude jasné až po ní,“ uvedl mluvčí děčínského magistrátu Luděk Stínil. Kromě návštěvy stavebního úřadu by zde měla proběhnout ještě kontrola živnostenského úřadu nebo hygieny.

O dům se bude také pravděpodobně zajímat odbor sociálních věcí, protožev něm žije více než deset dětí nejrůznějšího věku.

To, že není dům zkolaudovaný, přináší jeho současným obyvatelům nemalé potíže. Všechny plynou z toho, že se v něm nemohou přihlásit k trvalému pobytu. Ten tak stále mají na Starém Městě v Zelené ulici. „Děti musí chodit každý den pěšky do školy na Staré Město, protože sem nám je nevzali. Zkoušela jsem i školky, ale jak tu nemáme trvalé bydliště, tak nás odmítly,“ řekla obyvatelka domu.

Protože se do tohoto domu nemohou přihlásit, nemohou jeho obyvatelé ani pobírat sociální dávky, které jsou vázané právě na trvalé bydliště. To se týká dávek určených na bydlení, z nichž většina bývalých obyvatel domu v Zelené ulici financovala přemrštěné nájmy.

„Takhle jsem dala celou svou mateřskou a ještě musela přidat tisícovku. Zbyly mi na celý měsíc pro celou rodinu necelé čtyři tisíce,“ pokračuje žena s dítětem v náručí.

Toho, že se do vily nastěhovali noví obyvatelé, si všimli už také lidé ze sousedství. A obávají se toho, aby se zde neopakovaly stejné problémy jako na Starém Městě.

„Zatím jsme zde žádné takové věci neřešili. Je ale potřeba zmínit, že zde žije výrazně méně lidí než v Zelené ulici,“ připomněl ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.