Tisícovka obyvatel sídliště ve Šluknově, jehož vlastníkem je holandská firma Šluknov Appartements, žije v nejistotě. Firma totiž dluží miliony korun za dodávky vody i tepla.

„Dodávku pitné vody nepřerušíme. Obyvatelé nemusí mít strach,“ uklidnila ve středu dopoledne mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Iveta Kardianová. Pohledávku holandské firmy ve výši více než jeden a půl milionu totiž odkoupila jiná firma. Se SČVakem už podepsala smlouvu o uhrazení dluhu a první splátku také zaplatila.

„Společnost Šluknov Appartements jsme několikrát upomínkovali, dluh byl splatný k 28. květnu. Vodu jsme chtěli odpojit k poslednímu květnu, ale ten den se nám ozvala společnost s nabídkou odkoupení dluhu. S odpojením jsme proto počkali, nechtěli jsme, aby obyvatelé sídliště skončili bez dodávky pitné vody,“ vysvětlila Kardianová.

O pitnou vodu se obyvatelé sídliště tedy bát nemusí, otázkou ale stále zůstává, zda jim z kohoutků poteče voda teplá a zda se doma ohřejí. Jednání mezi Šluknov Appartements a společností SOLO sport a TUV, která dodává teplo a teplou vodu, stále probíhají. „Jsem trochu skeptický. Kdybychom dnes provedli vyúčtování, tak nám Šluknov Appartements bude dlužit bezmála dva miliony korun,“ řekl jednatel společnosti Karel Sommer. I jemu přišla od nejmenované firmy nabídka na odkoupení dluhu.

„Jednání jsou taková všelijaká, společnost, jež odkoupení nabídla, nám zatím nepředložila konkrétní návrh smlouvy o uhrazení dluhu, a ani jsme neobdrželi slibovanou první splátku,“ dodal Sommer. Pokud nebude dluh uhrazen do konce týdne, ať už majitelem sídliště nebo soukromou společností, přistoupí zásobovatel tepla k omezení dodávek. „Sídliště neodpojíme zcela, ale teplo a teplou vodu budeme dodávat například jen dvě hodiny denně. Nechceme, aby obyvatelé dopláceli na neschopnost někoho jiného, ale situaci musíme řešit. Bylo by to krajní řešení,“ vysvětlil Sommer. Společnost také hodlá na dlužníka podat návrh na konkurz a insolvenční řízení. „Už několikrát se stalo, že majitel s penězi někam zmizel. Nechceme, aby se situace opakovala, proto v případě nesplacení dluhu necháme věc na soudech,“ ukončil Sommer.

Situace na šluknovském sídlišti nenechává v klidu ani starostu města Milana Kořínka. „Sice nemáme se sídlištěm nic společného, ale o lidi bychom se postarat museli. Naštěstí k odpojení dodávky pitné vody nedojde,“ oddechl si starosta. Dodal, že Šluknov Aparrtements nabídl městu k odkoupení polovinu sídliště, a to za cenu osm milionů korun. Na tuto nabídku město nepřistoupilo. Před více než deseti lety město totiž celé sídliště prodalo za tři a půl milionu korun. Panelové domy během několika let změnily majitele, nikdo z nich však jejich tržní hodnotu nezvýšil. „Sídliště je stále ve stejném stavu, poslední majitel nechal pouze vyměnit vchodové dveře u bytů. Nabídka pro nás byla proto neakceptovatelná,“ upřesnil starosta Kořínek.

V sídle společnosti Šluknov Aparrtemens nikdo po celý den nezvedal telefon. „Já ani vlastně nevím, kdo je pořádně majitelem sídliště, během posledního týdne mi volali dva lidé, že jsou novými majiteli. Ale podobná situace už tu byla na podzim,“ ukončil Sommer.

Samotní obyvatelé nevědí, jak se situace vyvíjí. Majitel společnosti s nimi totiž nekomunikuje. „Některým obyvatelům dluží přeplatky z loňského roku,“ posteskla si jedna z obyvatelek.

Ve středu odpoledne se nájemníci dozvěděli, že domy koupil nový majitel. Ten je všechny pozval na schůzku, na které je chce seznámit se svými záměry.