Lidé, kteří mají ve svých domech staré kotle na uhlí nebo dřevo a chtějí si pořídit nové ekologičtější, mají znovu šanci, že na jejich pořízení získají dotaci. A to ve výši několika desítek tisíc korun.

Nový ministr životního prostředí Tomáš Podivínský je totiž nakloněn co nejrychlejšímu spuštění tak zvané kotlíkové dotace.

Dobrá zpráva

„Je to dobrá zpráva pro občany Ústeckého kraje, kteří mají o tento typ dotací enormní zájem. Přístup pana ministra Podivínského byl velmi vstřícný a věřím, že radní podpoří navýšení finanční alokace, aby mohlo být uspokojeno co nejvíce žadatelů," řekl po jednání s ministrem hejtman Oldřich Bubeníček.

Řada měst se totiž potýká se zvýšenou prašností překračující povolené limity. Zvýšené koncentrace prachu jsou několikrát do roka zaznamenané i na Děčínsku.

V první dotační výzvě, ve které se lidé mají o příspěvek na ekologičtější kotel ucházet, Ústecký kraj původně počítal 
s finanční spoluúčastí do maximální výše pěti milionů korun.

Stejnou sumu mělo poskytnout i ministerstvo, a to prostřednictvím Státního fondu pro životní prostředí. Ministr Tomáš Chalupa ale odmítl podepsat tak zvanou delegační dohodu, na níž závisel začátek programu s tím, že pět milionů je málo.

Stejný dotační program je 
i v Moravskoslezském kraji, který pro něj vyčlenil 30 milionů; stejnou sumu do něj dá 
i stát.

Zájem je velký

Již během první výzvy byl zájem lidí v Ústeckém kraji o dotaci na nové kotle  velký.

„Během několika málo dní se na možnou kotlíkovou dotaci ptalo několik desítek lidí," uvedla mluvčí krajského úřadu Magdaléna Hanáčková.

Předmětem programu má být podpora výměny ručně plněných kotlů na tuhá paliva za nové nízkoemisní automatické kotle na uhlí, biomasu nebo uhlí a biomasu. Žadatelům měla být po splnění podmínek poskytnuta jednorázová dotace ve výši 40 000 korun, tedy zhruba polovina nákladů na nový kotel.

„Pokud by se to rozeběhlo, určitě bychom do toho šli," říká Dana Slámová, která s rodinou bydlí nedaleko Děčína 
v rodinném domku. Topí převážně dřevem, ale také uhlím.

„My se snažíme, ale jsou lidé, kteří do kotle hází všechno možné – pak to podle toho během zimní sezóny také vypadá," dodává.