Velkou opravu čeká v příštích letech koupaliště v České Kamenici. O jeho budoucí podobě mohou rozhodnout přímo obyvatelé města v hlasování na webu města. Dříve než za rok ale opravy koupaliště nezačnou.

Českokamenické koupaliště, stejně jako většina podobných zařízení na Děčínsku a Šluknovsku, dlouhé roky neprošlo velkou opravou. To by se mělo změnit. Radnice totiž připravuje jeho rekonstrukci.

„Na internetu jsme zveřejnili tři varianty, mezi kterými si lidé mohou vybírat. První hlasy začaly naskakovat hned po zveřejnění,“ uvedla starostka České Kamenice Hana Štejnarová.

Město koupaliště provizorně už několik let opravuje, přesto není v příliš dobré kondici. „Betonové ochozy i samotná betonová vana bazénu jsou důsledkem stáří zvětralé a na četných místech popraskané,“ popsal největší problémy koupaliště vedoucí odboru správy majetku města Jiří Šulc. Problémy jsou také s podmáčenými trávníky nebo studenou vodou.

Kompletní oprava koupaliště přitom nebude nijak lacinou záležitostí. Vyjít by mohla až na padesát milionů korun. Tedy téměř polovinu celoročního rozpočtu České Kamenice. I vysoká cena je jedním z důvodů, proč rekonstrukce nezačne v dohledné době.

„Momentálně nejsou vypsané žádné vhodné dotace na opravy koupališť, takže ji budeme muset zaplatit ze svého. I z tohoto důvodu bude pravděpodobně rozdělená do několika etap,“ popsala možné financování oprav starostka České Kamenice s tím, že by město mohlo využít k opravám úvěr.

„Nejlevnější by byla varianta C. Ta počítá jen s výměnou fólie a zároveň se zachováním stávajících vodních ploch. Ale i ta by vyšla na miliony korun,“ popsala jednu z možností Hana Štejnarová. Tato varianta by ale neřešila problémy s bazénovou vanou a byla by jen dalším provizoriem.

Zbývající dvě varianty jsou mnohem dražší a ambicioznější, a to i za cenu zmenšení vodních ploch. Pokud by se začalo opravovat podle varianty A, měla by hlavní plocha necelých 600 metrů čtverečních, dalších padesát metrů čtverečních by měl dětský bazén.

TEPLEJŠÍ VODA

Hlavní výhodou této možnosti by bylo zvýšení teploty vody. Ta nyní do koupaliště teče většinou přímo z pramenů, částečně ji doplňuje voda z běžného vodovodního řadu. Tu by měly nově ohřívat solární panely tak, aby byla pro návštěvníky koupaliště příjemnější. Součástí této varianty jsou také nové tobogány nebo dětská skluzavka.

Varianta B pak nabízí rozdělení stávajícího bazénu na část pro plavce a neplavce. Nevýhodou této možnosti je pomalé napouštění bazénu, nepočítá ani s dalším ohříváním studené vody.

Hlasování radnice spustila v úterý. Termín jeho ukončení zatím není jasný.