Kam s plechovkou od nápoje nebo nepotřebným alobalem? Dosud tyto odpady obyvatelé Děčína třídit nemohli, a ty tak většinou končily v koši na směsný odpad. Nyní ale budou mít lidé myslící na životní prostředí možnost třídit nejen papír, plasty a sklo, ale také kov.

V Děčíně se nově objeví 76 šedých kontejnerů na kovový odpad. Město za jejich pronájem od děčínských technických služeb zaplatí přibližně 18 tisíc korun měsíčně. Částka zahrnuje také jejich výsyp. „V současné době řešíme smluvní a technické podmínky. Odkdy tuto možnost občanům nabídneme, zatím přesně nevíme,“ uvedla mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Jasné zatím není ani to, kde budou nové kontejnery lidem k dispozici.

NA VŠECHNA HNÍZDA SE NEDOSTANE

Takzvaných hnízd, nádob na tříděný odpad, které jsou v Děčíně rozmístěny většinou po trojicích právě na třídění papíru, skla a plastů, je v Děčíně nyní 243.

„Odsouhlasili jsme na radě, že rozšíříme sběr tříděného odpadu o odpad kovový. Na té myšlence teprve pracujeme. Ale nebude to tak, že každé hnízdo bude mít navíc popelnici na kovový odpad,“ připomněl náměstek děčínské primátorky Jiří Anděl.

Děčínský masopust 2016
Masopustní veselí láká na soutěže, maškarní průvody a pochoutky

Do nových kontejnerů budou moci lidé vyhazovat například menší množství nepotřebného šrotu, hliníková či kovová víčka, alobal, obaly od tavených sýrů a čokolády, plechovky, hliníkové a jiné kovové nádobí a další kovové výrobky. Nepatří do nich naopak plechovky a obaly od barev nebo jiných nebezpečných látek, munice, olověné akumulátory, CD a DVD, kovový prach nebo obaly od deodorantů ve spreji. I ty jsou považovány za nebezpečný odpad.

TUNY KOVŮ NYNÍ KONČÍ NA SKLÁDCE

Obyvatelé Děčína, kteří myslí na ochranu přírody, by také měli zvážit, jak objemný kovový odpad vyhazují. Například plynový sporák nebo velké množství šrotu mohou bezplatně odevzdávat ve sběrném dvoře.

Nový druh nádob na odpad by mohl výrazně ulevit přírodě. Tuny běžného kovového odpadu z kuchyně, jako jsou plechovky či hliníkové obaly, dosud totiž končí na skládkách, a škodí tak životnímu prostředí.

NE VŠUDE JE O ŠEDÉ KONTEJNERY ZÁJEM

Tříděním nejen kovového odpadu lidé pomohou k omezení množství komunálního odpadu i k navrácení kovů zpět do oběhu. Odevzdané kovy pak slouží k další výrobě.

Ne každý má ale zájem životní prostředí chránit. „V některých lokalitách lidé separační nádoby nechtějí. Je tedy leckdy složité vhodná místa najít,“ uzavřela mluvčí města Markéta Lakomá.

Letos se soutěsky otevírají na velikonoční Velký pátek 30. března.
Hřensko hledá lidi k bidlům