Radní Ústeckého kraje kývli na pravidla pro poskytování finančních darů z Havarijního fondu Ústeckého kraje na odstranění povodňových škod z počátku letošního července. Jejich celková výše představuje částku 8 670 tisíc korun a příjemci bude přibližně šest stovek lidí. Finanční dary předají představitelé kraje občanům ještě tento týden, přijetí finančního daru potvrdí příjemce podepsáním darovací smlouvy.

„Finanční dary schválila krajská rada na mimořádném zasedání v úterý, v podstatě okamžitě po tom, co jsme dostali podklady od měst a obcí a po určení stupně poškození jednotlivých objektů. Už do konce tohoto týdne bude většině postižených občanů dar předán,“ řekl vícehejtman Pavel Kouda.

V Děčíně dostane peníze 29 lidí

Například v Děčíně bude dar poskytnut 29 lidem na poničenou nemovitost resp. zničené věci movité v celkové částce 400 tisíc korun, v Benešově nad Ploučnicí bude příjemcem daru čtyřicet osob, mezi které bude rozdělen jeden milion korun, v obci Markvartice obdrží dar sto lidí v celkové částce téměř dva miliony korun.

Rada Ústeckého kraje rozhodla o poskytnutí věcných darů v rámci humanitární pomoci postiženým obcím a jejich občanům. Tyto věci, tandemové pytle, pracovní rukavice, prací, čisticí, hygienické a dezinfekční prostředky, obuv, stavební kolečka, motorové pily, vysokotlaké čističe, čerpadla a další jsou průběžně předávány. Celková suma představuje částku 382 tisíc jako humanitární pomoc a 111,5 tisíc korun jaké věcné dary obcím. Kromě toho zaplatil vakcínu na očkování proti žloutence pro čtyřiasedmdesát hasičů, kteří zasahovali a zasahují v postižené oblasti.

PŘIPOMEŇTE SI, KUDY ŠLA VODA

Koná se i veřejná sbírka

Krajští radní rozhodli i o konání veřejné sbírky.

„Znamená to, že lidé, společnosti, firmy a všichni ti, kteří chtějí vyjádřit svoji solidaritu s obyvateli postiženého Děčínska, budou moci na uvedené konto posílat peníze. Ty budou jedním ze zdrojů na odstraňování škod a mohu říci, že v účetnictví kraje budou prostředky sledovány odděleně od majetku a závazků kraje mimo jeho rozpočet,“ vysvětlil Kouda.

A JAKÉ ŠKODY NAPÁCHALA

Po rozhodnutí ministerstva vnitra, jež musí nápad kraje posvětit, zveřejní radní číslo účtu a potom bude průběžně informovat veřejnost o výši příspěvků na kontu Povodeň Děčínsko.