V zámeckém parku, kde kdysi stával kostel s hřbitovem, zapálili desítky svíček. Za svitu loučí a baterek zazpíval také chrámový sbor.

Park pod děčínským zámkem je zároveň významnou archeologickou lokalitou, na jeho místě stálo původní město Děčín a ještě v 16. století tam byl kostel Panny Marie s hřbitovem. V parku se místní sešli u stejné příležitosti už po osmé. „Když jsme tu byli poprvé, ještě tady byly zbytky koupaliště poničeného povodní. Postupně se ale park dává dohromady," řekl jeden z pořadatelů Miloš Vavřička. Na kraji zámeckého parku vznikla ve 30. letech budova dnešní polikliniky a v roce 1948 i venkovní koupaliště.

Zeď proti vodě

Na okraji parku nyní roste protipovodňová zeď, která má ochránit část města před velkou vodou. Mnozí místní s ní ale nesouhlasí. „Vadí nám, že si na ni stát půjčil u Evropské investiční banky, nešlo o peníze, které by bylo nutné proinvestovat," uvedl Vavřička.

Podle něj šlo celou protipovodňovou ochranu města pojmout jinak, aniž se ničil zámecký park. Stavba protipovodňových opatření chránících Děčín má stát zhruba 300 milionů korun, pracuje se na ní na více místech.