Půjčovna nechybí ani v Děčíně na hlavním nádraží.

22 kol na severu

„V půjčovnách v Ústeckém kraji je k dispozici celkem 22 horských a trekingových kol 
v pánské i dámské verzi, v Děčíně na hlavním nádraží i dvě dětská kola a dvě elektrokola a v Ústí nad Labem na hlavním nádraží dvě elektrokola," říká mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Lidé, kteří si půjčí kolo v nádražní cyklopůjčovně, navíc nemusí při cestě vlakem platit za jeho přepravu. Na Děčínsku a Šluknovsku se to týká tratí z Děčína na Střekov, z Děčína do Rumburka nebo z Mikulášovic do Rumburka přes Panské.

Základní půjčovné je 250 korun za kolo, pronájem elektrokola stojí o 140 korun více.

Při zapůjčení kola je nezbytné podepsat nájemní smlouvu, předložit dva osobní doklady, zaplatit půjčovné
a složit vratnou kauci. Kola jsou registrována v systému CEREK, který je přímo napojen na městskou policii, čímž je zajištěno ještě lepší zabezpečení půjčených kol.

Další místa

Kromě nádraží si je možné půjčit kola i na dalších místech, kde půjčovny kol provozují soukromé subjekty. Jedním z nich je také například půjčovna na Labském nábřeží v Děčíně.

Dvě cyklopůjčovny fungují od loňského roku také na Českolipsku, a to ve stanicích v Mimoni a v Doksech, a jsou jediné v Libereckém kraji.

Kola si bylo možné letos poprvé vypůjčit o uplynulém prodlouženém velikonočním víkendu. Od 1. dubna je služba k dispozici každý den až do konce října.

„Kola je možné vracet také na hlavním nádraží v České Lípě. S vypůjčenými jízdními koly je možné naplánovat řadu zajímavých tras Kokořínskem nebo okolo Máchova jezera," říká Pistoriusová, mluvčí Českých drah.

Pozor na zloděje

S rozbíhající se cyklistickou sezónou ale začínají žně i zlodějům kol. V loňském roce policisté řešili po Česku 7 229 nahlášených krádeží. Celková škoda se vyšplhala na 122,5 milionu korun.

Jednu z prvních krádeží kola v nové sezoně nyní prošetřuje policie na Děčínsku.

„Na Velikonoční pondělí vyrazil cyklista ze sousedního státu do České republiky a při své cestě se kolem devatenácté hodiny zastavil v obchodě 
v Dolní Poustevně. Své horské kolo opřel o zeď domu a vstoupil do krámu. Po chvíli si jeho doprovod všiml osoby odjíždějící na odstaveném kole. Na místě události zbylo cizí kolo," popsala případ děčínská policejní mluvčí Petra Trypesová.

Jelikož kolo bylo poměrně nové, ocenil jej jeho majitel na sedmnáct tisíc korun. Policisté ho zatím nenašli.

Podle odborníků je proto důležité si kolo vždy řádně zabezpečit.

„Kvalitní zámek je základ, ale spoléhat jen na něj se dnes už nedá. Zloději si umí poradit s velkým množstvím zámků. Vhodný je alarm, který při pokusu o krádež spustí velmi výrazný zvuk, který zloděje může odradit. Cyklistům také doporučujeme kolo neviditelně označit sadou Datatag a zaregistrovat u policie České republiky," radí Vlastimil Divoký, manažer marketingu 
a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Na kole 
po Českém ŠvýcarskuNárodní park České Švýcarsko nabízí několik tras určených pro cyklisty, dohromady je to téměř 60 kilometrů cyklotras. Na kole je tak možné brázdit lesy v okolí Jetřichovic, podívat se na pohádkový Dolský mlýn nebo na Varhany nedaleko Práchně či České Kamenice.
Možné je projet také údolím Křinice. Hlavním lákadlem je ale cyklostezka v údolí Labe, která patří k těm méně náročným a bez problémů ji zvládnou i rodiny s malými dětmi. Stejně tak cyklostezka Ploučnice mířící do sousedního Libereckého kraje.