Stále větší počet lidí se chce naučit zvládnout alespoň základy práce s počítačem. Kursy jsou plně obsazené a tak mnozí zájemci dávají přednost tomu, když je s počítačem seznámí někdo z rodiny, nebo známý.

„Propustili mě z práce. Do důchodu mi ještě pár let zbývá, a tak jsem si našla jinou. Zaměstnavatel po mě ale chce, abych uměla pracovat s běžnými kancelářskými programy. Tak se je sama snažím zvládnout. Ne, že bych s počítači do teď nikdy nedělala, ale v mém dosavadním zaměstnání jsem si zvykla používat jediný specializovaný program, což už mi stačit nebude,“ svěřila se s okolnostmi, které ji vedly k rozhodnutí začít se učit pracovat na počítači, Marie Trietelová z Děčína. Dodala, že internet zvládla rychle, ale zejména s používáním klávesových zkratek a psaním, jí musí pomáhat dcera.

Není sama, kdo se rozhodl i ve starším věku s počítači začít. Ne každý se také učí, protože by musel. Někdo, jak tvrdí Zdenka Votápková ze vzdělávacího střediska při městské knihovně v Děčíně, prostě chce jít s dobou: „Chodí k nám paní, které se rozhodly být moderními babičkami a na počítačích se učí, aby si víc rozuměly s vnoučaty. Ale my se lidí na důvody neptáme. Když projeví zájem, nabídneme jim kursy v malých skupinách, kde se mohou naučit základní počítačové gramotnosti.“

Podotkla, že o kursy základní dovednosti na pc v poslední době ve středisku trochu klesl zájem, ale pravděpodobně proto, že se už hodně lidí učí od svých dětí.

„Pro seniory je ještě otevřený kurs, který probíhá zdarma každou středu ve studovně knihovny, tam chodí spíš,“ myslí si Zdenka Votápková. K nim do střediska přicházejí i maminky na mateřské dovolené, které chtějí užitečně využít volný čas.

„Já jsem se dlouho počítačům bránila. Ale jako účetní jsem na nich prostě začít dělat musela. Měla jsem docela obavy, jestli to zvládnu. Na kursu, který jsem si zaplatila, ze mě ovšem strach s počítačů spadl. Po prvním kursu jsem šla ještě na dva další, zaměřené už na účetní programy, a teď už bych bez pc pracovat nedokázala. Je tedy fakt, že bych ani nemohla, většinu dokumentů mi klienti posílají mailem,“ pousmála se Daniela Michálková. Jediné, co prý dodnes nezvládla, je vypalování dat na cédéčka. Ale v tom jí snacha vždycky pomůže.

Také nezaměstnaní v Děčíně mají možnost se, v rámci rekvalifikace, zúčastnit počítačových kursů, které zajišťuje úřad práce. Ten ovšem před zařazením uchazeče do kursu posuzuje, jestli je taková rekvalifikace pro žadatele vhodná a účelná.

„Kursy počítačových dovedností patří dnes k základnímu vzdělání každého člověka a jsou předpokladem pro snadnější získání zaměstnání. Je o ně velký zájem,“ potvrdila Drahomíra Veselá, vedoucí oddělení poradenství a rekvalifikace na děčínském úřadu práce. Dodala, že starší lidé se o ně také zajímají, ale často mají z počítače obavy, které se ovšem v kursech, díky kvalitnímu lektorskému zázemí, rychle rozplynou.