Ulice blikající modrou, sirény houkající celým městem. Tak vypadal čtvrteční večer na okraji České Kamenice. Hořet začalo krátce před půl devátou večer ve třetím podlaží domu s pečovatelskou službou v Lidické ulici. Oheň zasáhl během několika minut celý byt v panelovém domě. „Po vniknutí do hořícího bytu hasiči evakuovali dvě osoby, které se nadýchaly kouře, a předali je do péče zdravotnické záchranné službě,“ uvedl mluvčí hasičů Milan Rudolf. Hasiči museli evakuovat také další lidi ze zasaženého domu, dohromady se podle policie jednalo o 29 lidí.

O většinu evakuovaných se postarali jejich příbuzní, pro část z nich bylo nutné najít náhradní ubytování. „Pět lidí strávilo noc v ubytovně ve sportovní hale. Děláme vše pro to, aby se většina evakuovaných lidí mohla ještě dnes vrátit domů,“ řekl v pátek dopoledne českokamenický místostarosta Vojtěch Marek.

Hned ráno nastoupily úklidové čety, které se zaměřily především na okolní byty a chodbu, které požár a především jeho hašení zasáhly. Nejprve bylo nutné vysát vodu ve vyhořelém bytě, který je požárem úplně zničený, a následně i v bytě o patro níž. Voda částečně protekla i do přízemí. Během dopoledne si mohli lidé žijící v nejzasaženější části domu zajít pro důležité věci, během dne se pak postupně začali domů vracet.

Tragický požár domu s pečovatelskou službou v České Kamenici.
V České Kamenici při požáru v pečovatelském domě zemřel člověk, další evakuovali

O závažnosti požáru svědčí i velký počet hasičských jednotek, které v pečovatelském domě zasahovaly. Kromě kamenických hasičů přijeli i ti z Děčína, Markvartic a v rámci mezikrajské výpomoci také z nedalekého Kamenického Šenova. Požár v bytech se totiž šíří velmi rychle, během několika málo minut zasáhne oheň celý byt, který se navíc naplní kouřem, natolik, že z něj není možné uniknout. To se stalo osudným zemřelému člověku a málem to stálo život další dva lidi.

V pátek ráno do pečovatelského domu dorazili vyšetřovatelé se psem cvičeným na vyhledávání akcelerantů hoření, zjišťovali tak, zda byt někdo nezapálil pomocí hořlavin. U bytových požárů pak bývá nejčastější příčinou závada na elektroinstalaci nebo elektrospotřebičích, případně neopatrná manipulace s otevřeným ohněm. Tak tomu mělo být podle informací Deníku i v tomto případě, kdy za požárem mělo být kouření v posteli. Mluvčí hasičů ale informaci o příčině požáru nepotvrdil. „Zatím nemáme stanovené ani předběžné příčiny požáru,“ řekl Lukáš Marvan.

Nůž. Ilustrační foto
Známý děčínský bezdomovec se psy ohrožoval na hřišti nožem děti

Neštěstím se začali zabývat také policisté, kteří během pátku začali požár vyšetřovat pro podezření z trestného činu. „Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Příčina a okolnosti vzniku požáru jsou předmětem probíhajícího prověřování,“ uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Již během pátečního večera začali lidé na sociálních sítích nabízet pomoc obyvatelům domu s pečovatelskou službou zasaženým požárem. „Sbírku nebo podobnou pomoc zvažujeme a pokud bude nutná, tak ji zřídíme. O tom rozhodneme v pondělí,“ doplnil místostarosta Vojtěch Marek.

Mohlo by vás také zaujmout: Požár v Růžové očima policistů. Dům hasili do příjezdu hasičů

Zdroj: Policie ČR