Lidé v nejsevernější obci České republiky – Lobendavě – si mohou oddychnout. I přes původní neústupné stanovisko České pošty tady bude pošta i nadále. Jedinou změnou bude změna otevírací doby. Včera se na tom dohodla starostka obce se zástupci pošty. Ta tak dodržela svůj slib, že nebude pošty rušit tam, kde s tím obce nebudou souhlasit.

Velké vítězství

„Je to pro nás velké vítězství, protože pošta je pro lidi v obci hodně důležitá," říká starostka Lenka Hausdorfová, která bojovala o zachování pošty řadu týdnů. Se zrušením pošty nesouhlasilo celé zastupitelstvo.

Původně totiž pošta chtěla pobočku v Lobendavě zrušit 
a zřídit zde pouze tak zvané výdejní místo. To ale Lobendavští rázně odmítli. Spousta z nich totiž využívá poštu především jako banku.

Jedním z nich je i Walter Günther, pro kterého by byla cesta na elektrickém invalidním vozíku do jiných obcí  poměrně složitá.

„Vždycky, když dostanu nějaké peníze, tak si pro ně jdu, protože mám na poště účet. Kdybych měl jet někam jinam, tak na vozíku těžko. 
V létě ještě možná, ale v zimě se ani náhodou nedostanu do jiné vesnice," říká.

Toho se nyní již bát nemusí. Pošta v Lobendavě pouze změní otevírací dobu. Doposud má otevřeno jednu hodinu dopoledne a jednu odpoledne. To by se mělo změnit od července, kdy bude mít otevřeno každý pracovní den od 14 do 16 hodin.

Radost ze zachráněné pošty má i Marie Čapková, která  žije v Severní.

„Určitě mne to potěšilo. Potěšená bude i Poštovní spořitelna, protože u ní nebudu rušit účet, o čemž jsem byla naprosto rozhodnutá. Bylo by fajn, kdyby se přestěhovala na úřad, kde by bylo vše pohromadě. Kdyby se o to nezačali zajímat novináři, tak máme po poště," říká Čapková.

Poslední boj?

Přesto ale Lobendavští, o jejichž poště pocházejí první zmínky již z konce 18. století,  nepovažují své vítězství za definitivní.

„Mám strach, že to nebyl poslední boj o naši poštu a že to 
v budoucnu pošta zkusí znovu.  Říkají totiž, že má málo zákazníků. Ale co máme dělat? Kde máme sehnat lidi?" ptá se starostka Hausdorfová a dodává, že při boji o poštu zřejmě pomohlo i jednání na hejtmanství.

„Starostové obcí, kterých by se taková transformace pošty mohla dotknout, dostávají podrobné informace o našem postupu. Záleží vždy na vyjádření starostů, podle toho zajistíme příslušné poštovní služby," řekla po jednání s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem oblastní ředitelka České pošty Olga Syková.

Rušení? 17 obcí

Lobendava ale není jedinou obcí na Děčínsku, která se o svou poštu bojí. Podobná jednání absolvují i v Dobrné. V Ústeckém kraji se má dotknout rušení pošt téměř dvou desítek obcí. Pošty mají nahradit výdejní místa, nebo služby poštovních partnerů. Pro zásilky by si tak lidé chodili třeba do místních obchodů, hostinců nebo obecních úřadů. Na řadě míst už tento systém funguje. Vedle služeb Partner a Výdejní místo zajišťuje pošta též mobilní služby, tedy rozvoz zásilek po jednotlivých obcích. Spolu s mobilním doručováním lze tento systém využít i pro další poštovní služby, jako je například podání zásilek či výběr peněz.