Lidé v obcích, jež postihla ve středu a ve čtvrtek nebývalá průtrž mračen vzhlíží s obavami k obloze. „Určitě to zase přijde a my budeme znovu pod vodou,“ tvrdí Helena Kotrbová z Jánské. Voda jí zaplavila i studnu, a tak se svou sousedkou Helenou Burešovou tahaly vodu v kbelících. „Podívejte se tamhle,“ ukazuje Burešová na domek přes silnici. Rozvodněný potok zaplavil zahradu, nahrnul bahno do domu a uvěznil v kotci psa. „Chudák byl tak vystrašený, že celou noc nespal a naříkal, majitel už ale přijel, uklidil mu tam a pes se zklidnil,“ pokyvuje hlavou . Oběma ženám je sedmdesát let a obě tvrdí, že takhle už byla Janská vytopená několikrát.

„Můžou za to vodohospodáři, kdyby na tocích uklízeli, odstraňovali nálety a nepořádek, potok by mohl pobrat všechnu vodu. Takhle má překážky a jde z břehů ven při každém velkém dešti,“ zlobí se další sousedka Gertruda Dietzová.

Nový bazén vzala voda

Také v Srbské Kamenici pocuchané břehy říčky jasně vypovídají o tom, jaká spoušť se tudy prohnala. Obcí projíždí kropicí vůz a splachuje zbytky bláta. V kempu Ferdinand vládne klid. „Nás to nepostihlo,“ říká muž se psem a dodává. „Zajeďte Pod kaštany, tam měli melu.“

Majitel penzionu Pod kaštany stojí za pípou a rozpráví s kamarádem, zatím jediným, hostem ve výčepu.

„Byla to hrůza, pojďte se podívat ven,“ zve. Ve středu dopoledne totiž nechal namontovat do zahrady penzionu nový bazén, odpoledne mu ho zničila velká voda, materiál na jeho obložení spláchla bůhví kam. „Hned jsem ho sice nechal pojistit, snad mi to pojišťovna proplatí. Přece to nemůžou považovat za pojistný podvod, průtrž mračen jsem fakt nepřivolal,“ říká už s úsměvem. Kromě bazénu mu velká voda odnesla i lávku přes Kamenici. „Tu jsem tu nechal postavit, aby turisté nemuseli obcházet přes silnici, když se vrací z Dolského mlýna, teď plave asi někde k Drážďanům,“ dodává.

Voda řádila i ve Šluknovském výběžku

Velká voda postihla i Dolní Poustevnu. „Uklízíme, sušíme,“ hlásí stručně starosta Miroslav Jemenka. Hasiči prý při přívalovém dešti obstáli na výbornou, zatopené sklepy rychle odčerpali. „Ale nechtěl bych, aby to přišlo znovu, propadla se nám část kanalizace, jinde zase nestíhala potoky vody pobírat, lidi by měli vodu znovu v domech,“ vysvětluje starosta.

V Merbolticích už mají skoro uklizeno. Silnice je ale stále zavřená, strhal ji ve středu voda. Autobus zajíždí je do zastávky Hraničář.

Meteorologové prodloužili varování před bouřkami s přívalovými dešti až do neděle, Může spadnou až šedesát milimetrů srážek za hodinu, včetně krup.

Přívalové deště škodily v pátek navečer na Litoměřicku. Čtěte zde>>>

Bleskové záplavy nejsou ničím novým

Velmi intenzivní dešťové srážky mohou udeřit kdekoliv.

Takového srážky, jako nyní zasáhly Moravu a jižní Čechy (až 200 mm za 24 hodin), se objevily i v Ústeckém kraji.

Většího srážkového úhrnu bylo dosaženo například v létě v roce 2002 na několika místech v Krušných horách.

V roce 2002 bylo 12. srpna na stanici Cínovec naměřeno dokonce 314 mm srážek za 24 hodin, tentýž den bylo naměřeno na stanici Fláje 226 mm, na stanici Klíny 220 mm a v Petrovicích na Ústecku 210 mm srážek.