Ač samy mají zdravotní či mentální handicap, rozhodli se pomoct postiženým povodní. A o kom je řeč? O dvanácti zaměstnancích děčínské chráněné dílny Levrys.

„V práci jsme se bavili o lidech, které zasáhla srpnová blesková povodeň a shodli jsem se na jednom. Chceme pomoct. Jelikož máme všichni nějaké postižení a nemůže pomoct fyzicky na místě, rozhodli jsme se, že pomůže, tak jak umíme,“ uvedl jeden ze zaměstnanců Robert Minář.

Nápad se zrodil o chvilku později.

Všech dvanáct zaměstnanců bude tři dny pracovat bez nároku na mzdu.

Plán posvětilo i vedení chráněných dílen. „Díky tomuto nápadu můžeme poskytnout lidem, které zasáhla velká voda, až třicetiprocentní slevu na naše výrobky,“ řekla spolumajitelka společnosti Iveta Vitáková. Dodala, že v chráněných dílnách vyrábí plastové jímky, septiky, zahradní jezírka, ale i bazény. „Není pro nás problém vyrobit cokoli, co je možné vyrobit z plastu,“ dodala Vitáková. Lidé, kteří by o některý z výrobků chráněné dílny, měli zájem, musí udělat jediné.

Přinést potvrzení od obecního či městského úřadu o tom, že je skutečně velká voda zasáhla. „V takovém případě nebudeme rozlišovat, co chce člověk koupit. Bude-li chtít septik, dostane septik, bude-li chtít zahradní jezírko, dostane zahradní jezírko,“ pokračovala Vitáková.

S tímto plánem souhlasí i samotní zaměstnanci. „Kdyby bylo potřeba, tak klidně odpracujeme zdarma i více dnů. Jednou se něco podobného může stát i nám a jistě bychom byli rádi za jakoukoli pomoc,“ vysvětlil další z handicapovaných zaměstnanců Jiří Kukla. Dodal, že běžného chodu chráněných dílen se jejich plán nijak nedotkne. Do práce půjdou totiž tři soboty za sebou. „Normálně v sobotu nepracujeme. Půjdeme do zaměstnání ve svém osobním volnu,“ vysvětlil Kukla.

Starostové postižených obcí vítají jakoukoli pomoc. „Určitě tuto nabídku předám obyvatelům obce, ale nemohu říct, zda i vůbec využijí. Uvidíme,“ řekl jetřichovický starosta Jaroslav Fišer. Stejného názoru je i markvartická místostarosta Blanka Novotná: „Nabídku obyvatelům určitě předáme.“ Do Heřmanova dorazila nabídka chráněné dílny Levrys se zpožděním. „Snažili jsme se našim obyvatelům pomoci co nejdříve. Kdyby nabídka přišla o tři týdny dříve, tak bychom ji určitě využili, teď už máme vše zařízené,“ vysvětlil starosta Heřmanova Josef Sedláček.