První nedočkavci čekali před volebními místnostmi již několik minut před tím, než se v pátek dvě hodiny po poledni otevřely.

Mezi prvními voliči byla také řada kandidátů, kteří se ucházejí o křesla v krajském zastupitelstvu.

SLEDUJTE ON-LINE VOLBY 2016 ZDE…

„Před dvěma lety jsem si uvědomil, že je v této zemi cosi špatného. Začal jsem sledovat politické dění a došlo mi, že jsem generace, která má šanci měnit věci k lepšímu. Spousta lidí hodila flintu do žita a volit nechodí, protože cítí beznaděj a nevěří ve změnu. Což je škoda, protože volby jsou šancí na změnu," řekl Deníku nejmladší kandidát v kraji Štěpán Chour z Děčína.

Přes tradiční úvodní zájem převážně starších lidí ale účast příliš vysoká během pátku nebyla.

„V Děčíně je zatím průměrná volební účast okolo 11,5 procenta," uvedla před 19. hodinou mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá. V Rumburku se pohybovala v pátek večer účast okolo třinácti procent, ve Varnsdorfu pak o jedno procento méně.

Zmatky nadělala voličům i komisařům kandidátka Severočechů.cz. I přes odvolání všech kandidátů totiž mohou lidé pro Severočechy hlasovat, zvolen za ně ale nebude nikdo. Mluvčí Českého statistického úřadu Petra Báčová uvedla, že odvolání kandidátů automaticky neznamená neplatnost hlasovacího lístku a neplatnost odevzdaného hlasu.

„Okrskové komise tedy sečtou platné hlasovací lístky pro toto hnutí a jejich počet uvedou v zápise o průběhu a výsledku hlasování. K přednostním hlasům pro odvolané kandidáty se nepřihlíží. Postup při rozdělování mandátů určený volebním zákonem stanovuje, že v Ústeckém kraji nebude za toto hnutí nikdo zvolen," uvedla Báčová. Stanovisko ČSÚ obdržely i všechny volební komise.

S tím ale nesouhlasí někteří komisaři.

„My zatím vůbec nevíme, jak se má v tomto případě postupovat," řekla Deníku v pátek odpoledne členka komise v Děčíně na Oldřichovské ulici. Podobných reakcí bylo v průběhu pátečního odpoledne více.

Volby pokračují také v sobotu. Volit nové krajské zastupitelstvo je možné od 8 do 14 hodin. Pak budou volební místnosti uzavřeny a komisařům začne další práce – spočítat hlasy. Kdo ve volbách uspěl a kdo naopak propadl by pak mělo být jasné během sobotního podvečera a večera.