Během předvánočního období se v děčínském útulku pro opuštěná a zatoulaná zvířata prakticky netrhly dveře. Lidé totiž přinášeli v rámci tradiční akce Štěkání na Ježíška zvířatům dárky.
Jeden a půl tuny granulí
Ještě před samotným adventem vyvěsil útulek na svých stránkách Dopis Ježíškovi, ve kterém bylo napsáno, co je nejvíce potřeba.
„Během Štěkání na Ježíška přišlo do útulku několik stovek lidí. A ti se našeho dopisu přímo skvěle drželi. Nosili nám tak granule nebo jiné krmení pro zvířata, úklidové nebo dezinfekční potřeby, deky," vyjmenovává nejčastější dárky pro zvířata v děčínském útulku jeho vedoucí Eveline Jahelková.
Jak dlouho taková zásoba krmiva útulku vydrží není podle Jahelkové možné říct. Záleží totiž na tom, jaká zvířata v příštích týdnech a měsících do útulku dorazí. Rozdílná je spotřeba u malých a velkých psů, nebo u psů, kteří do útulku dorazí ve špatném stavu. Ti potřebují kvůli nabrání hmotnosti výrazně více potravy.
Celkem lidé přinesli během několika předvánočních týdnů více než jeden a půl tuny granulí, v konečném souhrnu dosáhly dárky hodnoty přibližně 200 tisíc korun.
Do útulku jeho návštěvníci nenosili ale jen věci za relativně málo peněz, jako jsou právě granule nebo úklidové prostředky.
„Přinesli nám dokonce i dva střihací strojky," říká Jahelková.
Dárky pro útulek ale nenosili v průběhu prosince jenom jednotlivci, přispívaly také kolektivy. Své dárky tak přinesli studenti děčínské průmyslovky nebo senioři z domova seniorů Centra sociálních služeb.
Vánoční dárky do útulku zatím nenosí
Každoročně varují pracovníci útulku před tím, aby lidé nedávali živá zvířata jako dárky. Letos jim zatím po vánočních svátcích dorazilo jen jedno zvíře.
„Jestli u nás skončí nějaké loňské vánoční dárky, to uvidíme až později. Zatím teprve lidé začínají chodit do práce a do škol a poznávají, co taková péče o zvíře vlastně obnáší," vysvětluje Eveline Jahelková.
Daleko více práce mívají pracovníci útulku kolem Silvestra. Zvířata totiž vyplaší vybuchující petardy a pak utečou.
Většinu se jich ale podaří vrátit jejich majitelům. Ročně projde útulkem na osm stovek zvířat.
„Pomáhá tomu městská vyhláška, která povinně nařizuje označování psů čipy. Díky tomu se až 70 procent zvířat, která dorazí k nám do útulku, vrací svým původním majitelům," dodává vedoucí děčínského útulku.