Přesně 60 dnů měl Varnsdorf na to, aby na základě dopisu od ministerstva změnil způsob pronájmu radarů na Studánce. Ty si město pronajímá od soukromé společnost Water Solar Technology, které platí za každé naměřené překročení rychlosti. Varnsdorfská radnice sice ministerstvu odpověděla, ale na způsobu pronájmu nic nezměnila. „Vzhledem k tomu, že nedošlo k nápravě nezákonného stavu, přikročíme k podání návrhu na zrušení usnesení rady města ze 14. března příslušnému správnímu soudu,“ sdělil mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

Varnsdorf ale na pronájmu radarů nic měnit nechce a přeje si nechat rozhodnout soud. „Je zajímavé, že ministerstvo informuje média a ne město. My jsme žádný dopis nedostali. Podali jsme vysvětlení, co nás k tomu vedlo. A já mám pocit, že to na ministerstvu ani nikdo nečetl,“ podivil se starosta Stanislav Horáček.

Napadeným usnesením varnsdorfští radní schválili novou smlouvu s WST, tedy se stejnou firmou, která měří pro Varnsdorf rychlost už od loňského jara. Společnost získala zakázku v předpokládané hodně 56 milionů v otevřeném výběrovém řízení. Za jedno měření nyní zaplatí Varnsdorf 338 korun, jen nepatrně méně, než kolik platil WST doposud.

Zasedání zastupitelstva ve Varnsdorfu.
FOTO: Varnsdorf dál bouří kvůli radarům

Právě tento postup se ministerstvu vnitra nelíbí. Ministerstvo se přitom opírá o usnesení Nejvyššího správního soudu z loňského května. „Instalaci a nastavení stacionárních měřících zařízení, jakož i údržbu software a hardware těchto zařízení, které jinak užívá obecní policie, mohou provádět třetí osoby. Není však přípustné, aby takováto třetí osoba měla jakýkoli hmotný zájem na výsledcích měření,“ napsal v usnesení soud.

Pokutování se nelíbí nejen ministerstvu, ale také lidem z Varnsdorfu a okolí. I oni upozorňují na to, že podle jejich názoru je měření v rozporu se zákonem. Na jednání zastupitelstva, kam chodí nanejvýš pár lidí, jich přišla svou nespokojenost vyjádřit stovka z nich. Další možnost budou mít v sobotu 18. května, kdy se má na varnsdorfském náměstí od 14 hodin uskutečnit demonstrace. „Důvod je jednoduchý – neakceptování názoru ministerstva vnitra na nezákonné měření v obci Studánka, kdy byla opět uzavřena nová smlouva se stejným nezákonným dodatkem, tedy kořist za jedno měření soukromému podnikateli,“ zmínil svolavatel protestu Petr Kos.

Podle Stanislava Horáčka je demonstrace svobodnou vůlí občanů. „Podle mě je ale vždy lepší diskuze. Sepsali nějaké petice, které asi moc nedopadly, nikdo je neviděl. Nevíme, kolik lidí pod nimi podepsaných bylo z Varnsdorfu a kolik odjinud,“ řekl k demonstraci Horáček.

Druhý den Labefestu v Děčíně zahrál Ben Cristovao, Olympic nebo Th!S s Vojtou Kotkem.
FOTO: Druhý den Labefestu rozpumpoval Cristovao nebo Olympic