Můžeme si k vám nechat poslat peníze? S takovým dotazem se teď obracejí podvodníci na některé obyvatele Ústeckého kraje. Někteří lidé se kvůli tomu již dostali do problémů: Stali se kvůli tomu dlužníky úvěrových společností.
Sedm takových případů se v těchto dnech snaží rozklíčovat děčínská policie. Podezřelí jsou tři lidé.
Celý fígl je založený hlavně na důvěřivosti lidí. Podvodníci se totiž obracejí na své známé či přátele s prosbou, zda je možné na jejich účet zaslat peníze. A přitom si vyžádají jejich adresu či rodné číslo, které využijí pro získání úvěru přes internet. Některé společnosti totiž takové úvěry poskytují, aniž by žadatele o půjčku vůbec viděly.
„Většinou je získání údajů doprovázeno legendou o vyplacení pojistky na účet osloveného, protože nad jejich vlastním účtem visí exekuce," popsala trik policejní mluvčí Petra Trypesová.
Dalším výmyslem je pohádka o zaslání alimentů nebo třeba výhry poštovní poukázkou.
„V momentě, kdy tito lidé podepsali a převzali částku od poštovní doručovatelky, stali se současně dlužníkem peněžní společnosti. Po čase se některým z nich v poštovní schránce objevila výzva k zaplacení dlužné částky," dodává Trypesová.
Podvodníci přitom postupují poměrně opatrně. Většinou se totiž jedná o docela malé částky, nejčastěji o pět nebo šest tisíc korun.
Na možnou nesrovnalost při výplatě peněz přišel jen jeden z napálených důvěřivců, který podvodníkovi poskytl všechny údaje potřebné pro uzavření plnohodnotné smlouvy. Ten si totiž všiml, že peníze na složence přišly odjinud, než měly. Vyrazil proto na policii.
Ta postupem času zjistila dalších šest případů podvodů, které měly podobný scénář. Rozeběhlo se vyšetřování s tím, že sedm podvedených lidí nemusí být konečné číslo. Policie proto varuje, aby byli lidé obezřetní, pokud jde o sdělování jejich osobních údajů třetí osobě. Jinak se mohou dostat do problémů.
Jenže i přes různá varování se lidé stále nechávají od podvodníků nachytat.
„Podvodníci totiž pořád koumají nové triky. Dneska už se nedá věřit fakt nikomu a ničemu. Můj přítel se kdysi zapletl do pyramidy – a akorát se zadlužil," říká Lenka Horká z Benešova nad Ploučnicí.
Zatímco „pyramidy", kdy lidé museli za vstup do systému platit desítky tisíc korun, už vyšly z módy, podvodníkům nové nápady nedošly.