Spoušť. Tak by se jedním slovo dalo nazvat to, co je dnes k vidění v obcích, jež postihla sobotní bouřka a s ní spojené záplavy. Jenže jedno slovo nestačí, je třeba přidat beznaděj, smutek, zoufalství, ale i osobitý humor.

„Co nám zbývá než se smát, se slzami a lamentováním bychom se všeho tady nezbavili,“ říká Dana Kolorenčová. U jednoho ze stržených můstků až v Dolních Habarticích pomáhá vybírat z hromady nepořádku stavební materiál. Až sem ho odnesl proud ze stavby nového domu manželů Stodolových v Horních Habarticích. „Materiál za dvě stě tisíc je v pr…, snad třetinu toho zachráníme,“ konstatuje.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII ZE SOBOTNÍ VELKÉ VODY

Kurt Karlík z Ústí nad Labem v Dolních Habarticích chalupaří. „V sobotu jsem popadl vnouče, manželku a běželi jsme se schovat ke starostce na kopec, jinak by nás vzala voda. Mám auto v garáži, jsem zvědavý, jak bude vypadat,“ balancuje přes rozbořený mostek, aby se ke své chalupě vůbec dostal. Mostky zbyly ve vesnici jen dva, ostatní strhla voda.

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ VARUJE

Na Děčínsku je vyhlášen stav nebezpečí

Od šestnácté hodiny pondělní začne platit na Děčínsku, v postižených obcích a městech stav nebezpečí. Rozhodla o tom bezpečnostní rada Ústecké kraje. „Týká se to obcí Českokamenicka, které postihla povodeň a také Hřenska, Lipové na Šluknovsku,“ vyjmenoval děčínský primátor Vladislav Raška.

S vyhlášením stavu nebezpečí souvisí řada opatření. „Můžeme například uložit poskytnou věcné prostředky, nařídit bezodkladné stavební úpravy, nařizovat dopravní uzávěry, naší povinností je ochránit evakuovaným lidem majetek a lidé zase mají za povinnost hlásit změny přechodného pobytu a další povinnosti,“ vysvětlil Raška.

Primátor předpokládá, že všechny výdaje spojené se stavem nebezpečí by měly jít k tíži státu. „Musíme se postavit do řady za obce třeba ze severní Moravy, které postihla velká voda minulý týden,“ dodal Raška.

Stav nebezpečí trvá na Děčínsku zatím do půlnoci 13. července.

Z Horních Habartic evakuovali lidi vrtulníkem

Horními Habarticemi zní z amplionů Eva a Vašek. Jejich hlasy se snáší nad zahradami plnými mokrých věcí, vyvrácených stromků, ale i bulev řepy, jak voda komusi vyplavila pole, či obrovských pláství asfaltu vytrhaného ze silnice. Eva a Vašek asi mají pozvednout náladu. „Vidíte, ani to nevnímám, na nějakou zábavu a řeči nemám čas,“ odbývá dotazy starší muž.

To Bosákovi naopak zvou do zahrady i do domu. „Loni jsem si nechala připojistit barák, Šlo to snadno, že prý nejsme v zátopové oblasti a podívejte,“ předvádí bláto dokonce i v lednici Bosáková. Vodu měli do půl metru v bytě, boudy ze zahrady i s domácími zvířaty vzala voda. „Husy se vrátily, slepice jsou fuč, jen kohout se zachránil,“ ukazuje na zabahněné peří drůbeže. V zahradě je bláto, ale Bosákovi si našli chvilku, aby poklábosili se dvěma sousedkami a to dokonce u kávy na improvizovaném zahradním stolku. „A nezapomeňte poděkovat pracovníkům Červeného kříže, zachránili mi postiženého bratra, vytáhli ho odsud a odvezli do léčebny,“ žádá usměvavá žena.

O pár domků dál stojí Vladimír Kříž. V očím má smutek a beznaděj. „Všechno jsem tu dával do kupy a vzala to voda, měl jsem tu složený materiál, okna, teď nemá nic, je to hrozné, co si počneme,“ říká zlomeně. Z domku vychází jeho čtyřiasedmdesá­tiletá babička Karolína Krejčíková. Je čiperná, i když do řeči jí moc není. Není divu. Spolu se svým manželem jsou těmi, které museli hasiči z domku evakuovat vrtulníkem. Nechtěli opustit dům a nechat v něm zvířata.

V Benešov nad Ploučnicí se lidem prohnala voda domy

„Do Benešova musíte přes Žandov, Habarticemi tam zatím neprojedete,“ hlásí zástupce velitele dobrovolných hasičů z Dolních Habartic Vladimír Novotný. Cesta přes Žandov je téměř idylická a vůbec nedává tušit, co se odehrálo v obcích o kousek níž. Benešov předčí očekávání. Voda se tu mnoha lidem prohnala domy, zahrady jsou plné mokrého nábytku, zničených elektrospotřebičů, všude se hemží upocení a zablácení lidé v holinkách.

„Volala mi dcera do práce, nakázala jsem jí dát zvířata do patra a z domu odejít, mě už sem pak nepustili. Ale co, hlavně že jsme zachránili všechna zvířata a jsme zdraví,“ pochvaluje si Hana Michaličová z Benešova nad Ploučnicí. Uklízet pomáhá celá rodina. „Měla jsem jet s dětmi na tábor jako vedoucí, musela jsem to zrušit a budeme se věnovat úklidu,“ lehce povzdychne.

Postižené oblasti potřebují nejvíce balenou vodu,košťata a hadry. Věci můžete přinést dnes před nákupní centrum Kaufland mezi 12,00 a 16,00. V úterý pak do sídla ČČK na Mírovém náměstí, proti budově magistrátu.
Větší objem vod a čistících prostředků dovezte přímo do Markvartic, kde je také centrum materiální pomoci pro postižené oblasti. "Potřebujem hlavně košťata, kbelíky a úklidové prostředky," prosí starosta Markvartic Petr Hodboď.

Město svým lidem pomáhá

Z benešovského infokanálu neustále lidem přicházejí sms zprávy s nabídkami na pomoc v podobě teplé polévky, radí, kde dostanou čistící prostředky, kam složit zničené věci. „Je to ta nejzákladnější a myslím hodně potřebná pomoc, kterou můžeme lidem nabídnout. V Benešově je ke službě přihlášeno více než šest stovek lidí, kteří informace předávají dál, těm nepřihlášeným,“ vysvětluje benešovský místostarosta Radek Lekner. I přes nejrůznější výzvy ho prý štvou lidi, kteří jen překážejí, očumují postižené domy, parkují v ulicích a činí je tak neprůjezdnými. „Na druhou stranu ale musím poděkovat těm desítkám lidí, jejichž jména ani neznám, kteří pomohli, zachraňovali lidi, kteří se nemohli sami ze záplavy vody dostat,“ říká. Benešov dostal do Tesca humanitární pomoc v podobě balené vody. „Rozvezli jsme ji s bratrem i do Habartic, tam v některých místech neteče,“ dodává.

Uhynulá zvířata a masné výrobky nedávejte do směsného odpadu. Odveze je speciální vůz do kafilerie. Tak upozorňují pondělní sms v Benešově nad Ploučnicí.

Huníkovský rybník drží

Hráz rybníka v Huníkově zatím drží. „Dneska dorazil na místo majitel rybníka i s firmou a hráz zabezpečí,“ vysvětluje děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik. Policisté také neměli klidnou noc. Projížděli a procházeli postiženými oblastmi. „K rabování nikde nedošlo,“ tvrdí Cvik.

Energetici se činili

V postižených obcích by už měla jít elektřina. "Poruchy na vysokém napětí jsme už odstranili, dokončujeme ještě opravy nízkého napětí. Elektřina v sobotu zaplavených obcích by měla jít, bez proudu je jen pár domů," řekla mluvčí ČEZu Soňa Hendrychová.

Vodovodní řady jsou na mnoha místech zdemolované

Silné a vydatné deště, které provázely páteční večer a sobotu způsobily značné komplikace s dodávkou vody a odkanalizováním na Ústecku a Děčínsku. Zaměstnanci SčVK pracovali od ranních do pozdně večerních hodin na mnoha místech.

Silné bouřky způsobily výpadek elektrické energie v Ostrově, čímž bylo ohroženo zásobování pitnou vodou celé soustavy z Tisé a Libouchce. Došlo k výpadkům v přenosech z vodojemů a čerpacích stanic na dispečink, doposud se pracuje na odstranění. Vodojemy v obcích Knínice, Strážky, části Petrovic jsou nouzově zásobovány cisternami.

V důsledku intenzivních bouřek bylo v provozu pouze jedno čerpadlo na čerpací stanici na Střekově, které nestíhalo odčerpávat veškerou vodu. Druhé čerpadlo shořelo. Až pokleslá hladina vody v Labi umožnila vodohospodářům zprovoznit odtok vody mimo čerpací stanici přímo do řeky.

Velmi silná bouřka spáchala škody také na Děčínsku. V sobotu v odpoledních hodinách došlo k poničení mostků, které přetrhly vodovodní řady. To způsobilo přerušení doddávky vody v Dolních Habarticích a částečně v Markvarticích. Zásobování pitnou vodou je zajištěno prostřednictvím cisteren.

V České Kamenici v současné době ¨vodohospodáři pracují na odstavení porušených vodovodních řadů a částečném zprovoznění neporušené vodovodní sítě. K přerušení dodávky vody v důsledku intenzivních dešťů a bouřek došlo také v obci Huníkov u České Kamenice a v části Dolní Kamenice. I zde poskytuje SČVaK náhradní zásobování cisternami.

Blesk poničil server v Děčíně ulici Husitská, kde nešly přenosy a také kompletně vyhořely kabely na vodojemu Václavice. Přenosy se podařilo zprovoznit asi o půlnoci.

V obcích Chlum a Velká Veleň u Děčína nelze používat vodu pro pitné účely vzhledem k silnému zákalu.

Silný tlak vody vyrážel poklopy, které létaly vzduchem. Došlo k zaplavení několika ulic. Neprůjezdným se stal také viadukt u pošty v Děčíně 4. Situaci se podařilo zvládnout díky spolupráci s hasiči.

Iveta Kardianová, mluvčí SČVaK

Uklízí i Děčín

Lidé, kteří chtějí pomoc postiženým, mohou košťata, rukavice, čistící prostředky a další věci donést na sběrné místo před nákupním centrem Kaufland. Přímo před vchodem stojí Fabie označená Červeným křížem. „Potřebujeme hlavně balenou vodu, dezinfekční prostředky jako je Savo, ale i Jar a podobně, úklidové prostředky (košťata, hadry) a pracovní rukavice, všem za pomoc moc děkujeme,“ říká Markéta Lakomá z kanceláře děčínského primátora. Děčín zapůjčí lidem i vysoušeče. „Ty je možné si vyzvednout v neděli a v pondělí v době od 16,00 do 17,30 u Richarda Musila v budově magistrátu na Mírovém náměstí, v prvním patře, číslo dveří 201. Město Děčín půjčuje vysoušeče také postiženým obcím. Prosíme, aby v rámci lepší koordinace si vysoušeče vyzvedávali sami představitelé jednotlivých obcí. Ti pak následně rozdělí vysoušeče občanům,“ dodává Lakomá. V neděli do osmnácti i v pondělí od osmi do osmnácti hodin je otevřen sběrný dvůr u Ovčího můstku, kam mohou lidé odkládat věci zničené povodní.

Postiženým pomáhají desítky profesionálních i dobrovolných záchranářů. V obcích jsou dobrovolní hasiči vidět na každém kroku, s čerpadly jezdí od domu k domu, lidem pomáhají i pracovníci Červeného kříže, dopravní policisté a řady bezejmenných lidí, kteří prostě přišli pomoc sousedům.

Kraj zváží vyhlášení stavu nebezpečí na Děčínsku

Bleskové záplavy na Děčínsku byly důvodem nedělního nočního setkání povodňové komise Ústeckého kraje.

„ Nechal jsem na zvážení, zda by nebylo vhodné do nejvíce postižených míst povolat armádu,“ řekl děčínský primátor Vladislav Raška. Připomněl,že výše škod na dopravní infrastruktuře se pohybuje v desetimilionových částkách. Především v Dolních Habarticích nejsou dosud některé domy přístupné motorovými vozidly, voda strhala několik mostků, asi stovka lidí byla evakuována.

Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová proto dostala od povodňové komise doporučení, aby prověřila možnosti čerpání státní pomoci na obnovu povodní zasaženého území a v případě potřeby vyhlásila stav nebezpečí ve správním obvodu Děčína.

Povodně zasáhly obce Srbská Kamenice, Benešov nad Ploučnicí, Jánská , Dolní Habartice, Horní Habartice, Kerhartice, Markvartice, Veselé. Podle předběžných odhadů se škody dají vyčíslit v řádech desítek milionů.

Ústecký kraj zatím postiženým obcím okamžitě poskytl 90 vysoušečů, chystáme také různý potřebný humanitární materiál,“ uvedla hejtmanka Jana Vaňhová.

Ředitel Dolní Labe z Povodí Labe Jindřich Zídek uvedl, podle hydrologické situace na Labi se s ohledem na situaci na horních tocích nepředpokládá v nejbližší době zhoršení situace. Podle informací meteorologů se nečekají srážky, který by mohly ovlivnit průtoky na Labi.

Povodně na Děčínsku mají možná první oběť

V korytě řeky Ploučnicí pátrají hasiči po těle ženy, která je od sobotního podvečera pohřešovaná. „Svědci uvedli, že viděli v Ploučnicí plout nějaké tělo, zda se jedná o pohřešovanou čtyřicetiletuNaděždu Rubnerovou zatím nevíme. Tělo se ještě nepodařilo najít. Ověřujeme informace, které poskytli svědci,“ uvedl děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik. Dodal, že svědek, který měl údajně vidět tělo v řece, nakonec uvedl, že se tak stalo už v sobotu. Proč tuto skutečnost neoznámil hned nedokázal muž vysvětlit.

Ženu naposledy viděli svědci v sobotu v Benešově nad Ploučnicí v ulici Dvořákova, ta nebyla zatopena.

Policisté a hasiči během dopoledně prohledali oba břehy řeky Ploučnice, a to až po Děčín. „Tělo jsme nenašli, po pohřešované pátráme i nadále,“ dodal Cvik. „Vůbec nevím co se tu děje, najednou se tu vyrojila hromada policistů a hasičů a začali prohledávat řeku. Napadlo mě, že možná po někom pátrají,“ neskrýval překvapení Zdeněk Postmann, který je v Benešově nad Ploučnicí na prázdninách s rodinou.