Zájem o hypoteční úvěry na Děčínsku neklesá. Naopak. Podle odborníků roste a stále více lidí má zájem investovat do vlastního bydlení. Svědčí o tom i čísla počtu žádostí o stavební povolení na výstavbu rodinných domků, které vyřizuje děčínský magistrát.

„Jen od začátku roku jsme vyřídili již osm takových žádostí. Za stejné období roku předchozího jich bylo dokonce třináct,“ uvedla vedoucí oddělení územního plánování Ivana Šejnohová.

Ze statistik za posledních deset let, které mapují období od ledna do dubna, vyplývá, že k nárůstu počtu žádostí došlo po roce 1997.

„V tomto roce jsme v těchto měsících vyřídili pouhé dvě žádosti. O rok později už jich pak bylo jedenáct,“ doplnila Šejnohová.

Boom hypoték začal podle poskytovatelů hypotéčních úvěrů zhruba před pěti lety, kdy banky snížily úrokové sazby z dvanácti na pět procent. Dnes se úroková sazba pohybuje v rozmezí od 5,2 až po 6,5 procenta.

Pro lidi, kteří se rozhodnou stavět, ale není výše úroků tím nejdůležitějším kritériem při výběru banky, od které si na stavbu půjčí.

„O desetinu procenta víc nebo míň, to pro nás nehrálo roli. Když jsme sondovali po bankách, jaké podmínky nám mohou nabídnout, přihlíželi jsme i k tomu, kolik nás bude stát vedení a správa úvěru. Kde byl nízký úrok, tak byly naopak tyto poplatky vysoké. Nakonec jsme se rozhodli pro banku, která nám mohla zajistit plný servis a my už nemuseli kvůli dalším věcem jinam,“ řekl Aleš Matoušek z Děčína, který se rozhodl pro stavbu rodinného domu.

Výše poskytovaných hypoték se pohybuje od tří set tisíc korun po několik milionů. Nejčastěji si lidé půjčují kolem 1,7 milionu.

„Tato částka se každým rokem zvedá. Délku hypotéky volí mnohdy na dobu pětadvaceti až třiceti let, fixaci úrokové sazby volí na tři až pět roků,“ uvedl vedoucí děčínské pobočky Hypoteční banky Pavel Čermák.

Podle Čermáka je zájem o stavbu vlastního bydlení čím dál tím větší.

„Zatímco ještě nedávno jsme tu pracovali ve dvou, dnes už má naše pobočka šest zaměstnanců. Zvedající se nájemné a předpoklad, že ceny nemovitostí půjdou v budoucnu o mnoho procent nahoru, nutí mnoho lidí přemýšlet nad vlastním bydlením. Vzít si úvěr a investovat tak do svého je pro ně nakonec výhodnější než vkládat peníze do pronajatých bytů,“ vysvětlil Čermák.

V prvním čtvrtletí počet poskytnutých hypoték oproti loňskému roku klesl. Někteří ekonomové říkají, že hypotečnímu boomu dochází dech.

Podle Aleše Michla, analytika Raiffeisenbank, ale ještě není čas na ukvapené závěry. „Zatím máme data jen za první čtvrtletí. Byl bych proto velice opatrný s hodnocením,“ uvedl .

Na úbytek podle něho měla zřejmě vliv Česká spořitelna, která udělala změny v distribuci a prodej hypotečních úvěrů tím mohl klesnout.

„První čtvrtletí bývá vždycky o něco horší a je třeba si počkat na druhé a třetí čtvrtletí, abychom mohli hodnotit,“ dodal.

Úrokové sazby jsou v současnosti poměrně vysoké. O několik málo let zpátky byly nižší i o dvě procenta. Návrat do těchto úrovní ale asi nehrozí.

„Jakkoliv se zdá sazba vysoká, stále je nejnižší v Evropské unii. Podle mého názoru v příštích dvanácti měsících zřejmě úrokové sazby dolů nepůjdou. Očekávám buď setrvalý stav nebo zvýšení,“ uvedl Aleš Michl.

Podle něho na úbytek hypoték neměla vliv ani hypoteční krize. U nás se totiž hypotéky nedávaly každému, tak jako ve Spojených státech. Banky si své klienty prověřovaly a stále prověřují.

Hypoteční trh v loňském roce zaznamenal třicetiprocentní nárůst. V plusových číslech by se měl udržet i letos. Odhady hovoří o deseti až dvaceti procentech.

ALENA HOUŠKOVÁ
VOJTĚCH JANDA