Výrazně hlouběji budou muset sáhnout do kapsy snoubenci z Děčína, kteří se rozhodnou pro svatbu na neobvyklém místě. Od poloviny roku totiž budou muset platit také náklady na cestu matrikářky nebo oddávajícího.

Pravčická brána, vyhlídky nad Děčínem nebo Dolský mlýn. Tam všude již oddávali lidé z děčínského magistrátu. Doposud snoubenci za takovou svatbu zaplatili pouze tisíc korun za správní poplatek. Ten se hradí v případě, kdy se svatba koná mimo určené místo a čas svatebních obřadů.

„Rada na svém posledním jednání schválila změnu poplatku za svatební obřad mimo obřadní síň. Nově bude novomanžele stát uzavření sňatku 3 420 korun. Důvodem je neustálé zvyšování nároku na svatební obřady, stále častěji si snoubenci přejí uzavřít sňatek na neobvyklých místech ve městě a v bezprostředním okolí," vysvětluje mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Kromě správního poplatku tak budou muset od července snoubenci zaplatit magistrátní náklady ve výši 2 420 korun.

„Tato částka je stanovena na úhradu nákladů spojených s dopravou oddávajících a matrikářek na místo sňatku, užití služebního vozu, řidiče, mzdové náklady a podobně," dodává Lakomá.

Obzvlášť v letních měsících je o svatby především v přírodě velký zájem, velmi často se sejde několik obřadů v jeden den na vzdálených místech. Pro magistrát je pak složité je personálně zajistit.

„Chceme uspokojit přání snoubenců a umožnit jim uzavřít sňatek na místě, které je pro ně nějakým způsobem důležité. S tím však stoupají náklady města," řekla Marie Blažková, primátorka města.

Některým diskutujícím na facebooku Děčínského deníku se ale zdá poplatek spojený s úhradou nákladů příliš vysoký.

„Ano, správní poplatek byl 1000 korun, ale nutno říct, že pak se platí poplatek přímo za to místo. Na magistrátu se už nic dalšího neplatilo, ale např. za Mariánskou louku, děčínský zámek atd. zaplatíte ještě k tomu. Ale ono je to vlastně logické. 1000 Kč mi přijde adekvátní, ale 2 420 Kč je dost," napsala na facebook uživatelka se jménem Nela Votápková.

Například za svatbu na děčínském zámku, kde je možné si vybrat jedno ze šesti obřadních míst, musí snoubenci zaplatit podle webových stránek zámku čtyři tisíce korun. Za to mají zajištěn pronájem, květinové aranžmá a hudební doprovod obřadu. V současné době tak zaplatí celkem pět tisíc korun, od července to bude již přes sedm tisíc.

Dalším oblíbeným místem pro svatby je například Kristin Hrádek nebo tak zvaná vyhlídka nad vlajkou nad údolím Labe přímo v Děčíně.
Velmi neobvyklá svatba se loni v září uskutečnila v Adrenalin parku na Jedlové na Šluknovsku. Jako místo pro svatbu si snoubenci vybrali obří houpačku.

„Svatbu jsme tady měli poprvé. Svatebčané přišli k houpačce, řekli si své „ano" a následně se na ní zhoupli. Po dojezdu si to pochvalovali, bylo to opravdu pěkné," řekla po obřadu Simona Scholzová, provozní Adrenalin parku.