Mizerný mobilní signál, který již několik let trápí obyvatele Janova, Arnoltic, Labské stráně či Mezné na Děčínsku, se možná konečně stane minulostí. U Janova má totiž vzniknout nový vysílač, který kvalitu signálu vylepší. Stavět by se mělo údajně ještě v letošním roce. Děčínskému deníku to řekl starosta Janova František Zachula.

„V Janově má být postavena rozhledna s vysílačem. Už se tady byl podívat stavbyvedoucí, stavební povolení je hotové," řekl Zachula s tím, že stavět by se mělo ještě v letošním roce.

Podle něj má rozhlednu s vysílačem postavit Vodafone. Společnost je ale v optimistické předpovědi opatrnější než starosta.

„Výstavbu vysílače – rozhledny v Janově zvažujeme, na podrobnější informace je však ještě příliš brzy," uvedla mluvčí Vodafone Adéla Konopková.

Místní lidé na posílení signálu ale čekají dost netrpělivě. Není divu – vleče se to.

„Výstavba se připravuje již jedenáct let," říká Zachula.

Celou tu dobu lidé bojují 
s tím, aby se ze svých domovů dovolali, nebo alespoň poslali sms zprávu.

„Někteří z operátorů tady vůbec nemají signál. Musíme vybíhat z chaty ven, abychom například mohli poslat smsku," říká jedna z obyvatelek Arnoltic.

Ilustrační foto.Lidé tu mají problémy nejen s mobilním signálem, ale také  s přístupem na internet.

A to by se mělo změnit k lepšímu. I když…

„Nevím, jak daleko signál 
z nového vysílače dosáhne," říká starosta Janova s tím, že rozhledna s vysílačem bude stát v Janově.

Na Labské stráni každopádně doufají, že signál „doletí" až k nim. Tady totiž mají problémy s mobilním signálem dost velké; často musí běhat po poli, aby si vůbec mohli zatelefonovat nebo třeba poslat smsku. Některým lidem to komplikuje i práci, nemohou pracovat z domova.

„Mezi Arnolticemi a Lab-skou strání je úsek, kde se nedá z mobilu volat vůbec," popsala loni na podzim Děčínskému deníku další z problémů jedna z obyvatelek Labské stráně.

„Když tam někdo v zimě zapadne s autem, nemá prakticky žádnou možnost, jak si zavolat pomoc," dodala.

Horší je ale jiná věc: Místním lidem se totiž stalo, že když volali na tísňovou linku 112, dovolali se do nedalekého Německa.

Lidem teď nezbývá než doufat, že Vodafone rozhlednu – která by se měla pro oblast stát současně i turistickým tahákem – v Janově opravdu postaví. A čím dříve, tím lépe. 
V jakém režimu bude rozhled-na po dokončení fungovat, čili kdy bude otevřená a jaké se na ni bude vybírat vstupné, zatím není jasné. Stejně jasné nejsou ani náklady na její stavbu, které Vodafone zatím odmítl zveřejnit.