Počátkem roku si lidé museli sáhnout hlouběji do kapsy. Přispělo k tomu zdražení, které se dotklo jak potravin, tak i potřeb běžné hygieny. Většina prodejen zaznamenává o poznání nižší tržby.
„Zdražení se projevilo i v naší prodejně. V loňském roce jsme poznali zvýšení tržeb hlavně při výplatních dnech. Lidé kupovali alkohol, zmrzlinu a jiné pochutiny. Od ledna tyto přírůstky v kase nemáme. Lidi šetří kde mohou, kupují méně, řekla prodavačka českokamenické večerky Camel Yveta Hourová.
Poznamenala, že se zdražení projevilo i na hospodaření v její domácnosti. Přispělo k tomu i neustálé posilování koruny vůči euru.
Její manžel je námořník a výplatu dostává v eurech. Euro ale kleslo, takže při směně za české koruny zbývá rodině daleko méně peněz.
„Proto jsem také šla do práce, abych vyrovnala tento schodek. Ale řešíme to tak, že základní potraviny a hygienické potřeby nakupuje manžel v sousedním Německu. Vyjde to o poznání levněji“, doplnila Hourová.
Lidé šetří i při nakupování v drogerii Teta. Sice nakupují stále stejný sortiment zboží, ale vybírají levnější značky.
Jediné, na čem lidé nešetří, jsou hygienické potřeby pro malé děti. Pleny, zásypy a dětskou kosmetiku žádná maminka neošidí. Nejvíce šetří asi důchodci, kteří mají určitě hluboko do kapsy. „Kupují většinou sortiment tuzemské výroby, který je znatelně levnější než zahraniční. Při nakupování je ovlivňují hlavně předem avizované letákové akce, které nabízejí kolikrát velké slevy na hygienické výrobky,“ shodly se obě prodavačky drogerie Jaroslava Wowczoková a Olga Hučková.
Existují ale i prodejny, kde zákazníků stále přibývá a nakupují čím dál více.
Loni otevřená prodejna kuřecího masa, poblíž náměstí Míru v České Kamenici se těší velkému zájmu zákazníků. Tržby tu podle personálu narůstají a zákazníků přibývá.
„Začali jsme drůběžím masem a několika druhy uzenin. Později jsme rozšířili sortiment i o hovězí a vepřové maso. Zákazníci jsou spokojeni s kvalitou i s cenami,“ sdělila prodavačka Nora Veidenthalerová.
Všeobecné lednové zdražení v jejich prodejně nijak zvlášť nepromítlo.
„Asi záleží vždy na majiteli. Pokud drží nižší rabat, má lepší ceny a tím pádem více zákazníků“, řekla Veidenthalerová.
Oproti loňskému roku si lidé více a více stěžují na vyšší ceny potravin a hygienických potřeb. Když k tomu přičtou vyšší výdaje za energie, většině z nich se dobře nedaří.
„Šetříme úplně na všem. Dohromady máme víc než třiadvacet tisíc čistého, ale musíme se přizpůsobit. Byli jsme zvyklí na nějaký životní standard, ale co se dá dělat. Museli jsme to trochu zredukovat. Jezdíme méně autem a méně topíme. Kupujeme levnější potraviny, omezujeme kouření,“ konstatoval smutně Karel Vojtíšek se svou přítelkyní Helenou Hantákovou z České Kamenice.
Úbytek tržeb zaznamenal i majitel českokamenické restaurace Na ráně Josef Fejfar.
„Jsem tady už celých patnáct let. Neměl jsem nikdy předtím horší tržby. Lidé prostě šetří. Nechodí už tak často na obědy ani na pivo. Ten kdo chodil každý večer na svá tři pivka, přijde teď dvakrát týdně. Je to bída a budoucnost nevidím zrovna růžově,“ dodal Fejfar.