Chcete strávit romantické chvíle o Vánocích a na Silvestra na českých horách? Pak už jen můžete čekat, jestli některý ze zájemců, který si objednal pobyt už dříve, svoji rezervaci neodřekne.

Vánoce a konec roku patří k nejatraktivnějším termínům pro rekreaci na horách. Lidé, si tyto pobyty objednávají dlouho před nástupem na dovolenou, dokonce někteří hned s odjezdem z posledního pobytu. Potvrzují to nejen cestovní kanceláře, ale i soukromí podnikatelé.

Stále také platí, že Krkonoše jsou častým cílem turistů, ale pracovníci cestovních kanceláří a agentur na Děčínsku tvrdí, že čím dál častěji žádají italské Dolomity nebo Alpy v blízkém Rakousku.Čím dál hůř, díky špatnému kurzu eura, je na tom Slovensko se svými velehorami.

Zimní rekreace

„V České republice klienti hledají ubytování nejčastěji přes soukromníky. Cestovní kanceláře, které se na pobyty v naší zemi specializují na domácí pobyty, ty bychom skutečně spočítali na prstech jedné ruky,“ řekl ředitel děčínské cestovní kanceláře Dezka Daniel Rejhons. Podle něho zatím stále jezdí turisté za teplem do Středomoří, ale už se pomalu rozmýšlejí jak to bude se zimní rekreací .

„Už vyšly nové katalogy téměř všech cestovek, takže je z čeho vybírat. Vlastní dopravou klienti jezdí především do Rakouska a Itálie, mladí lyžaři, kteří nemají tolik prostředků, pak do Francie. To jsou destinace, kde jsou nejpříznivější ceny i podmínky pro zimní sporty. Vánoce a Silvestra nevyjímaje,“doplnil informaci ředitel. Potvrdil, že slovenské Tatry v zájmu lidí propadaly, protože ceny tam se například dostaly na úroveň těch v Rakousku. „Naše hory se prodávají lépe na jaře, teď k nám spíš chodí sklaní lyžaři,“ naznačil aktuální situaci v prodeji Rejhons. Dodal, že zájem o vánoční a silvestrovské pobyty je, ale klienti chtějí spíš dvou až třídenní pobyty, zatímco hoteliéři z pochopitelných důvodů nabízejí týdenní.

Lyžaři míří do Rakouska a Itálie

Ve varnsdorfské cestovní kanceláři Jany Hušákové se zatím o zájezdy na vánoční a novoroční svátky příliš nikdo nezajímal. „Zatím nám odlétají poslední turnusy k moři, zimu sice už máme, ale stále je čas. Lyžaři od nás míří do Rakouska, především pak do Itálie. Je znát, že lidi mají méně peněz na dovolenou v cizině,“ konstatovala pracovnice CK Vilma Škodová.

Její kolegyně v sousední cestovní agentuře Tkáč Ilona Marschnerová řekla, že nemá ještě na novou turistickou sezonu pohromadě všechny katalogy, ale už nyní ví, že některé pobyty jsou proti loňsku dražší. „Prodáváme pobyty na Benecku, ve Špindlerově Mlýně, Harrachově, ale i zahraničí. Strávit závěr roku na horách tady dosud nikdo nežádal,“ odpověděla pracovnice cestovní agentury.

Pobyty jsou dražší

Jan Kotek z CK Aloha v Děčíně má jiné zkušenosti. „Zájemci o pobyty o vánočních svátcích se pomaličku probouzejí. Letos jsou sice dražší o pět až deset procent, ale zájezdy do Itálie patří v poslední době k nejžádanějším,“ uvedl majitel cestovní kanceláře. Řekl, že Češi jsou národ tradicionalistů a vánoční svátky většina tráví doma, přesto takové pobyty někteří požadují. Ale spíš chtějí do ciziny.

Majitel cestovní agentury Jatour Josef Janů jeho slova potvrdil. „Osmdesát procent našich klientů odjíždí v zimě do Itálie. Jednoznačně je to kvůli cenám a výborným lyžařským podmínkám,“ sdělil Janů. Myslí si, že ostatní země jako Rakousko, Německo a Švýcarsko jsou právě kvůli cenám až druhé země v pořadí. „Naše hory si vybírají klienti většinou na poslední chvíli, kdy už ale bývá obsazeno cizinci nebo přebráno,“ dokreslil charakter českého turisty majitel. K neprospěchu českých hor přispívá i nabídka hoteliérů, kteří požadují minimálně týdenní pobyty. „Konec roku chtějí ale lidé dovolenou trávit většinou dvěma třemi dny. Je to pro ně přijatelnější především cenově. Sváteční pobyty jsou totiž dvojnásobně dražší než jindy,“ zdůraznil Janů.

V Peci pod Sněžkou jsou na závěr roku stále volné ubytovací kapacity.Vesměs jsou týdenní. „Ceny za osobu a den se pohybují od 600 do 1200 korun,“ řekla Eva Lorencová z Informačního centra Turista v Peci pod Sněžkou. Pobyty ve špindlerovských penzionech se dají o vánočních svátcích sehnat do tisíce korun. V hotelech je to dražší. V nabídce mají speciální menu, na Silvestra přípitek, živou hudbu a jinou zábavu. Volná místa jsou v Jánských lázních. To na Benecku, v penzionu Barka, jsou všechny pokoje už rezervované. „Máme plno až po střechu. Lidé si Vánoce a Silvestra zadávají i rok dopředu. První volná termín máme až na začátku února,“ prozradila majitelka Jitka Prachařová.