Nic mimořádného neshromažďují úředníci radnic na Děčínsku v oddělení ztrát a nálezů. Lidé ztrácejí hlavně klíče, peněženky kupodivu bez peněz a oblečení.

Většina radnic o nalezených věcech informuje i na svých internetových stránkách.

Najdou se i kuriozity

„V nálezech jsme měli i osobní auta, ta se po uplynutí lhůty na náklady města zlikvidovala. Raritou byl nález obrovského zamčeného trezoru a dětského kočárku i s fusakem,“ upřesnila mluvčí rumburské radnice Dagmar Žáková.

Obdobné je to i v Děčíně. „V současnosti není mezi nalezenými věcmi nic kuriózního, ale v minulosti jsme tu měli například dětskou prolézačku či stará kola. Nejčastěji jsou mezi nalezenými věcmi klíče, pouzdra na doklady, mobilní telefony nebo oděvy,“ potvrdila mluvčí děčínského magistrátu Romana Silvarová.

Kam s nalezenou věcí?

Lidé, kteří věci najdou, je buď donesou strážníkům městské policie nebo přímo na radnice. V Děčíně je dostanou i od Českých drah.

„Dříve jsme ztracené věci dražili a dražby Českých drah byly velmi oblíbené. Po změně zákona je ale musíme odevzdávat městům a ta s nimi pak naloží podle svého,“ řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

O nalezené věci sepisují úředníci záznam. Nalezené doklady pak odevzdají odboru, který je vydal.

„Úřad nalezené věci skladuje půl roku, poté se stávají majetkem města. Po uplynutí této lhůty vydá radnice seznam, který předá finančnímu odboru. Protože se většinou jedná o věci bezcenné, likvidují se,“ popsala proceduru Žáková. Doplnila, že věci, které jsou ještě k použití, například jízdní kola, dávají v Rumburku odboru sociálních věcí. Ten vytipuje děti ze sociálně slabých rodin a kola jim na základě smlouvy daruje.

S použitelnými věcmi postupuje stejně i děčínský magistrát. Zpravidla je daruje některé organizaci.

Mezi nálezy byla bomba v kufru

V Litvínově se mohou chlubit doslova unikátním nálezem. Minulý měsíc tamní Zdeněk Horváth předal městské policii padesát tisíc korun.

Strážníkům sdělil, že je našel v obálce při prohledávání popelnic. Prý si tak velkou částku bál ponechat jen pro sebe.

Velmi nebezpečný nález uchovávali úředníci brněnského magistrátu. Byl to kufřík s výbušninou.

Bombu, kvůli které později policisté evakuovali magistrát, přivezl Slovák do Brna už v roce 2006. Nechal ji tehdy v úschovně zavazadel na brněnském vlakovém nádraží. Později se kufřík s výbušninou dostal do ztrát a nálezů v budově brněnského magistrátu. Zavazadlo leželo na magistrátu dlouho dobu bez povšimnutí. Asi po půl roce si jedna úřednice všimla obsahu, který kufr ukrýval.

Policistům se Slováka podařilo vypátrat a půjde před soud. Najít se jim ho podařilo po více než roce a půl. Že chytili toho pravého policistům potvrdili pracovníci úschovny, kteří muže poznali. Státní zástupce ho obvinil z obecného ohrožení a nedovoleného ozbrojování. Čtyřicetiletý Slovák tak může ve vězení strávit až osm let.