Lidé, kteří se rozhodli pořídit si vlastní bydlení, dávají při individuální výstavbě stále častěji přednost menším obcím a vesnicím před stavbou svých rodinných sídel přímo ve městech. Dokumentují to nejen přibývající počty žadatelů o stavební parcely, ale i rozrůstající se staveniště domků v nejbližším okolí Děčína.

Okolí města, vhodné místo pro bydlení

„Je to trend, který trvá už několik let. Poznatky kolegů z našeho stavebního úřadu signalizují, že takových stavebníků skutečně přibývá. Záleží pak na dotyčné obci, jaké má jednak možnosti nabízet volné parcely, ale také na tom, jestli vychází lidem vstříc třeba tím, že v lokalitách uvažované výstavby pomůže vybudovat potřebné inženýrské sítě,“ poznamenala vedoucí odboru rozvoje děčínského magistrátu Věra Jančová.

Mezi místa, kde i nadále potrvá intenzivnější stavební ruch právě kvůli budování nových rodinných domků, patří především Malšovice. Desítky domků vyrostou i v Ludvíkovicích. I tam obec pro stavebníky zajišťuje potřebné technické zázemí.

„Přáli jsme si mít s rodinou domek na mírném jižním svahu, s krásným rozhledem do krajiny. Nezůstalo jen u snů a představ, protože takové bydlení k naší spokojenosti jsme tady našli,“ pochvaloval si změnu Milan Zákoutský, který se před časem přestěhoval z děčínského paneláku do nového domku v Ludvíkovicích.

Stavět chtějí i na vesnici

Zájem o individuální výstavbu zaznamenávají i radnice v Růžové, Arnolticích, Merbolticích, Těchlovicích a dalších místech. Smůlou pro samotné stavebníky je ale fakt, že obce už mnoho vlastních pozemků většinou nemají a cenové požadavky dalších vlastníků na prodávané parcely jsou výrazně vyšší. Cestu k další výstavbě leckde otevírají dokončené nebo finišující změny územních plánů.

„Je to i případ naší obce, kde by v brzké době mohlo vyrůst více než dvacet domků. Převážně ale na pozemcích soukromých vlastníků,“ vysvětlila těchlovická starostka Jaroslava Hýlová.

Zaplatí z části sítě

Zájem na tom, aby lidé kvůli pořízení vlastního bydlení neodcházeli jinam, mají i města. Děčín třeba stavebníkům nabízí finanční pomoc při budování inženýrských sítí. Podpora může dosahovat až čtvrtmilionové výše.

„Zatím téhle možnosti využil jeden stavebník, který splnil podmínky pro získání stotisícového příspěvku. Žadatelů o tuto finanční podporu ale začíná přibývat, v letošním roce má na tyto účely město ve svém rozpočtu vyčleněné tři miliony korun,“ poznamenala Zdeňka Čečáková z ekonomického odboru magistrátu. Děčínský primátor Vladislav Raška zase připomněl, že kromě finanční pomoci při výstavbě domků je vstřícným krokem města i fakt, že nepřikročilo ke zvýšení koeficientu daně z nemovitostí.

Také některá další města v regionu se snaží více podporovat individuální výstavbu domků. Zejména tím, že nabízejí levnější parcely. Je tomu tak v Rumburku, ale například i v Dolní Poustevně.

„Snažíme se ty ceny udržet na přijatelné úrovni. Samozřejmě peníze do rozpočtu potřebujeme, ale určitě nevycházíme z filozofie, že by prodej parcel pro rodinné domky měl být záležitostí, na které město bude nějakým způsobem bohatnout. To rozhodně ne,“ tvrdil dolnopoustevenský starosta Miroslav Jemelka.

Zájem o výstavbu projekční kanceláře

Stoupající zájem o individuální výstavbu ve městech i na vesnicích zaznamenávají i projekční kanceláře.

„Někteří lidé si vybírají z nabídky typizovaných domků, které specializované firmy dokáží postavit takříkajíc na klíč v poměrně krátké době,“ připomněl děčínský projektant Gustav Behina.