„Děkujeme všem, kteří se do projektu zapojili. Přestože město kvůli koronaviru počítá s propadem příjmů, akci Tvoříme Děčín, kdy lidé sami navrhují vylepšování našeho města, jsme nestopli,“ řekl Jaroslav Hrouda, který je pověřený vedením města.

Nabídka návrhů je pestrá, velmi často se zaměřují na bezpečnost v dopravě nebo udržení vody v krajině. Mezi projekty je tak například chodník od Libverdy do Březiny nebo vybudování tůní v lesích. Ty mají pomoci zadržet vodu v krajině i v době sucha. O přízeň se budou ucházet také dětská hřiště, stoupací trail na Klobouku nebo rozmístění uměleckých děl po Děčíně podél Labe nebo na prostranství u hlavního vlakového nádraží.

Zajímavostí pak je Děčínský koláč. Tedy původní pečivo, které chtějí tvůrci nápadu prosadit do povědomí lidí. „Ve světě je zvykem, že každý úspěšný region se prezentuje svou specialitu v oblasti jídla. I město Děčín má jednu takovou, která zde historicky provoňovala každý byt a dům. Byl to Děčínský kecaný koláč,“ píšou autoři projektu.

Alkohol. Ilustrační snímek
Opilý muž v Děčíně vylezl na komín. Chtěl vyfotit zajímavé snímky

Návrhy, jak vylepšit město, mohli lidé posílat v rámci třetího ročníku Tvoříme Děčína na magistrát do konce května. „Děčín nyní vstupuje do další fáze, kdy úředníci magistrátu všechny došlé návrhy kontrolují a prověřují, zda je možné je vůbec realizovat,“ řekl mluvčí děčínského magistrátu Luděk Stínil. Některé projekty se už částečného posouzení dočkaly. Vyjádření jednotlivých odborů, stejně jako projekty samotné, si je možné prohlédnout na speciálních webových stránkách tvorimedecin.cz

Úředníci prověří, zda navrhované projekty splňují všechna kritéria. Například zda se vejdou do maximální ceny, která je stanovena na půl milionu korun na jeden projekt, nebo zda se týkají městského majetku či městských pozemků. Právě s těmito dvěma podmínkami měli navrhovatelé nejčastěji problémy. A nevyhnuly se jim ani letos. Týká se to například projektů vztahujících se k Ploučnici, jako jsou nástupní místa pro vodáky nebo lavičky podél řeky. Břehy totiž nejsou v majetku města, patří Povodí Ohře. Stejně tak tuto podmínku nesplňuje nápad na vylepšení pěšiny ze sídliště v Březinách k Ploučnici. Pěší cesta vede po soukromém pozemku, jak přiznává sám navrhovatel.

Patrik Schön oslavuje svou rychlou trefu, kterou poslal své barvy do vedení 1:0. Varnsdorf nakonec vyhrál 3:1.
Kluci ukázali, že se rvou za klub, řekl Oulehla

Po úvodním sítu se projekty, které splňují všechny požadavky, dostanou do veřejného hlasování. O vítězích lidé rozhodnou v říjnu letošního roku. Při hlasování mohou rozdělit plusové i minusového hlasy. Loni o úspěšných projektech hlasovala necelá tisícovka lidí, v premiérovém ročníku se do výběru zapojilo přibližně 1300 lidí.

Nejúspěšnějším návrhem roku 2019 s počtem 487 bodů se stal projekt na Revitalizaci ozdobného jezírka v lesoparku pod Kvádrberkem, na druhém místě skončila Pítka ve veřejném prostranství s 419 body. Dohromady se v minulém ročníku hlasovalo o 27 projektech, z nichž 13 uspělo. V prvním ročníku se hlasovalo o 14 projektech, 11 z nich bylo úspěšných.